Browsing Category

Емисии

Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ беше гостин во вечерашното издание на Трилинг. Тој смета дека „правосудството е голем фактор кој одлучува за тоа каков ќе биде животот во една земја. Месиќ во врска со македонско-бугарските односи е со став дека „во компромисите не може само едната…
Повеќе...

Трилинг: Дали и како Бугарите ќе бидат внесени во преамбулата кога ВМРО-ДПМНЕ е против уставни…

Дали власта наместо да разговара со партии, ќе се обиде преку поединечни и директни контакти со пратеници да обезбеди мнозинството за уставните промени? Што ако Обвинителството и Антикорупциска детектираат коруптивни и противзаконски…

Серафимовски: Навреда е сумата која ја добивме од Министерство за култура за „Професионалец“, ги…

Премиерно ќе се прикажи во Тетово претставата „Професионалец“ според истоимениот филм на српскиот режисер Душан Ковачевиќ. Режисерот Саше Серафимовски за иронијата и цинизмот во филмот „Професионалец“ вели ништо не е сменето и денес.…

Герасимовски: Со една конфискација, оној кој ќе сака да гради на диво, ќе размисли неколкупати

„Цел ни е да конфискуваме објекти изградени на државно земјиште, каде што има непознати сторители. За да срушиме дел од објектите, да срушиме дел од две згради 5,5 милиони денари. Уште трипати повеќе ќе чини нивно целосно отстранување од…

Трилинг: Црвенковска даде оставка, Дамева беше разрешена, дали и Георгиев ќе ја доживее истата…

Кавги и обвинувања помеѓу Црвенковска и Дамева, но дали доволно е објаснет проблемот во јавноста? Дали потпретседателот ја активираше најавената отставка или само ја оствари дадената задача? Дали претседателот на судскиот совет ја…

Трилинг во Белград: Граѓаните се кренаа против насилство, власта ги исмева, експертите бараат…

Оставка од дел од министрите, од првиот човек на тајната служба, смена на раководството на јавниот сервис и на регулаторното тело, одземање на концесијата на телевизиите кои емитуваат насилство се само дел од барањата на опозицијата и на…

Лукаревска открива: Дали Зоран Заев и Бранко Црвенковски сакаат да направат фракции во СДСМ?

Во новото издание на „Трилинг“ гостуваше заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска. На прашањето дали во СДСМ расте фракционерската битка, дали е вистина дека има вклученост на Бранко Црвенковски и Зоран Заев во СДСМ, Лукаревска…

Трилинг: Црвенковска поднесе оставка, Дамева беше пучистички разрешена – дали Георгиев ќе ја…

Кавги и обвинувања помеѓу Црвенковска и Дамева, но дали доволно е објаснет проблемот во јавноста? Дали потпретседателот ја активираше најавената отставка или само ја оствари дадената задача? Дали претседателот на судскиот совет ја…

Трилинг: Поради незаконските постапувања во Судскиот совет на тапет е целиот правосуден систем

Во новото издание на Трилинг гостуваа Сашо Кокаланов - драмски автор, сценарист и поранешен новинар, Дарко Аврамовски - директор на Коалиција за правично судење, Златко Черепналкоски - директор за развој во ЕДС и проф д-р…

Кокаланов: Живееме во диктатура на хумор, денешниот свет се претвори во еден тип на тиранија

„Веќе не е ни смешно“ е црната комедија за која се бара билет повеќе во Театар комедија. Преовладува смеа и позитива додека се гледа претставата, но подоцна доминира гневот. „Во текот на претставата добивме чувство дека претставата ќе е…