Browsing Category

МКД

Поранешната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, смета дека треба да се разберат оние граѓани што се против уставните измени. Според неа, тие не се против ЕУ, туку се плашат од тоа дека ќе има и други барања. „Тезата дека нема алтернатива, според мене, не функционира. Многумина што ја…
Повеќе...

Меџити го смени директорот на Кардиохирургија, вели „веќе нема да има директори кои седат и спијат…

Министерот за здравство Фатмир Меџити одговарајќи на новинарско прашање за разрешувањето на директорот на Универзитетската клиника за кардиохирургија проф. д-р Сашко Јовев денеска изјави дека секогаш кога ќе има нерегуларности во работењето…

Ахмети е оптимист: За три до четири години ќе влеземе во ЕУ

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети верува дека Македонија ќе влезе во ЕУ за три до четири години. Оптимизмот го сподели на дебатата на темата „Европски фронт“ организирана за годишнината на ДУИ. „Јас сум оптимист, секогаш сум бил и ќе…

Кумановци и кратовци уапсени во меѓународна група за шверц на мигранти

Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при Сектор за криминалистички истраги во Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, денеска под раководство на Јавен обвинител од ОЈО за ГОКК, во…

Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската модуларна болница, докторот…

Екс директорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими, поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за пожарот во тетовската модуларна болница. Според судијата Јордан Велковски, тие предизвикале опасност…

Судскиот совет расправа дали имало судир на интереси во работата на поранешната претседателка Весна…

Поранешната претседателка на Судскиот совет, Весна Дамева обвинува дека против нејзе се води хајка откако во медиумите протече информација, а денеска на седница на Судски совет се расправа за тоа дали таа имала судир на интереси бидејќи…

Бабовски: Овошјето и зеленчукот се безбедни, ширење лажна паника е кривично дело

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски денеска уште еднаш потврди дека негативни се резултатите од анализите за наводно присуство на резидууми од метали и тешки метали, како што соопшти опозицијата.…

Ковачевски: Оставив на ВМРО-ДПМНЕ да одлучат во кој формат ќе биде средбата в среда, очекувам…

Премиерот Димитар Ковачевски за најавените разговори со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски в среда, рече дека оставил на опозициската партија да избере во кој формат ќе биде средбата. Кажа дека една од темите ќе биде носењето одлуки…

За Трошановски лидерската средба во среда е „гасење пожар“ вели „мали се изгледите да вроди со плод“

Во петочното издание на Трилинг, претседателот на Институтот за демократија - Марко Трошановски рече дека „Лидерските средби не се преферирани од нашите граѓани, системот треба да има механизми каде ќе се дискутираат важни стратешки…

Официјално – Ковачевски го кани Мицкоски на средба во среда

Во владино соопштение се информираме дека на покана на премиерот Димитар Ковачевски, ќе се одржи средба меѓу Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски. Средбата е закажана за 7 јуни 2023 година (среда) во Клубот на…