Browsing Category

МКД

„Поминаа речиси 7 години од како СДСМ ја има честа да ја води државата. И денес имаме добра можност да направиме пресек каде сме биле и до каде стигнавме. Во 2016 година минималната плата беше 9000 денари, денес е 22500. Просечната плата беше 22,500 денари, а денес е 40,000 денари. Тогаш беа…
Повеќе...

Бојмацалиев: Над 100.000 граѓани ги чекаат личните документи пробиен е законски рок

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев запрашан за застојот во издавање на личните документи образложи дека со доаѓањето на техничката влада, министерот направи некои реформи, познати од само нему некои лични…

СПМ поднесе кривична против поранешниот министер за внатрешни работи и други три лица за несовесно…

Синдикат на Полиција во Македонија (СПМ) поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во Скопје (ОЈОГОКК) против поранешниот министер за внатрешни работи и други три лица членови на…

Таравари од Берлин: Дијаспората знае да се сензибилизира за промени, без нив не е направен ниту еден…

Стотици сограѓани синоќа го пречекаа кандидатот за претседател Арбен Таравар во знак на поддршка за промената што ја вети коалицијата ВЛЕН. А токму гледајќи ја волјата за промени, Таравари од овој централен собир со дијаспората истакна…

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје е добитник на признанието „Промотор на читачката…

На синоќешното доделување на наградите на Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) на Саемот на книгата, ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје се закити со признанието „Промотор на читачката култура“. ГБСК наградата ја добива…

Близу 1.000 набљудувачи, странски новинари и преведувачи акредитирани за следење на Претседателските…

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на Претседателските избори на 24 април. Како што е објавено на веб страницата на ДИК, заклучно до 19 април, акредитирани се 342 домашни и 568 странски…

Јовановски: Во студија на поранешниот италијански премиер за иднината на Европа е исцртано…

„Деновиве се објави фамозниот документ, извештај на Лета, поранешниот италијански премиер. Тој доби во јуни 2023 година на Самитот на Европскиот Совет доби мандат да изготви извештај, документ кој ќе направи прогноза на тоа што ќе се…

Пендаровски: Ако не дај Боже победат, следуваат 15 години стоење во место и уназадување!

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вчеравечер беше меѓу жителите на Бутел од каде побара поддршка за втор мандат, за како што рече, граѓаните да добијат гаранција дека Македонија ќе биде напредна, европска држава. „Кај мене овие…

Даштевски: ДИК е подготвена да спроведе фер, демократски и кредибилни избори, првичните резултати се…

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски вели дека ДИК е подготвена да спроведе фер, демократски и кредибилни избори. Очекува изборите да поминат во најдобар ред и ДИК да излезе со првични неофицијални резултати до…

Понудата на Мицкоски за коалицирање е знак на слабост, вели Пендаровски

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва од Бутел рече дека е легитимно и дека е демократски избор секој да коалицира со кого сака. Но, понудата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за коалицирање со неговата…