Browsing Category

Свет

Уништувањето на браната Нова Каховка во јужна Украина ја покажува бруталноста на руската војна во Украина, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Уништувањето на браната Каховка денеска става во опасност илјадници цивили и предизвикува голема штета на животната средина“, напиша…
Повеќе...

Поранешен агент на ФБИ, осуден за шпионажа, пронајден мртов во затвор

Роберт Хенсен (79), поранешен агент на ФБИ, кој беше познат како најштетен шпион во историјата на САД, почина во затвор. Тој беше пронајден мртов во затворот со максимална безбедност во Колорадо вчера наутро, јавува Би-Би-Си. На случајот…

Зеленски свика вонредна седница на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана по уривањето…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика итен состанок на Советот за национална безбедност и одбрана поради експлозијата на браната Нова Какховка, во јужна Украина, јави на Твитер секретарот на Советот Олексеј Данилов, цитиран од…

Кулеба: Украина има доволно оружје за да започне контраофанзива против Русија

Украина има доволно оружје за контраофанзива против Русија, што на таа земја ќе и донесе победа која и е потребна за да се приклучи на НАТО, изјави денеска министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба. Тој оцени дека членството во НАТО…

Уште еден предизвик за Трамп – Мајк Пенс ја објави својата претседателска кандидатура

Се зголемува кругот на луѓе кои ќе го предизвикаат Доналд Трамп во борбата за претседателска номинација во Американската Републиканска партија. По гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, својата претседателска кандидатура ја најави и Мајк…

Војна против Америка би била неподнослива катастрофа, предупреди кинескиот министер за одбрана

Кинескиот министер за одбрана, во своето прво јавно обраќање по преземањето на функцијата, рече дека војната против Америка ќе биде „неподнослива катастрофа“. Генералот Ли Шангфу на самитот за безбедност рече дека „некои земји“ ја…

Помилувана e мајка осудена за убиство на четири деца, по 20 години зад решетки, пуштена е на слобода

Кетлин Меган Фолбиг беше осудена во 2003 година за убиства на нејзините четири деца, но остана на ставот дека е невина и дека децата умреле од природна смрт. Во австралиската држава Нов Јужен Велс е помилувана жена која првостепено беше…

Кина: 19 загинати при уривање на дел од планина во провинцијата Сечуан

19 лица загинаа, пет се полесно повредени, а работниците во блискиот рудник се евакуирани на безбедно место кога дел од планината се урна на државната шумска фарма во Лешан во провинцијата Сечуан во југозападна Кина. Потрагата и…

Русите тврдат дека ја одбиле големата украинска офанзива

Руското Министерство за одбрана тврди дека одбиле голема украинска офанзива, Киев засега не ги коментирал овие наводи. Како што објави руското Министерство за одбрана на Телеграма, Украина наводно започнала офанзива со шест механизирани…

Железничката несреќа во Индија настанала поради грешка на електронскиот прекинувач, патничкиот воз…

Индискиот министер за железници Ашвини Ваишнау денеска изјави дека е пронајдена основната причина за страшната несреќа во Баласоре, Одиша, во која загинаа најмалку 294 луѓе, а над 1.000 беа повредени. Во изјава за новинската агенција…