Browsing Category

Балкан

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев со придружна делегација, денеска, ќе престојува во работна посета на Северна Македонија во рамки на која ќе се сретне со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. На средбата се очекува да се…
Повеќе...

Турција ги предупреди граѓаните на можни дискриминаторски напади во Европа и САД

Турција ги предупреди своите граѓани за можни дискриминаторски напади во Европа и САД по серијата исламофобични инциденти и откако Шведска, Норвешка и Данска издадоа предупредувања до своите граѓани да избегнуваат големи собири во Турција.…

Грлиќ Радман – Дачиќ: Соработката меѓу Хрватска и Србија е во интерес на двете земји

Шефовите на дипломатиите на Хрватска и Србија, Горан Грлиќ Радман и Ивица Дачиќ ги договорија чекорите што треба да се преземат за подготовка на нивната билатерална средба, чија цел е да се намалат разликите во ставовите за минатото и…

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да Бугарија и Македонија да бидат во добри односи

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе кои не сакаат Северна Македонија да биде дел од Европската Унија. Тоа се оние кои не сакаат нашата земја да има влијание,…

Процесот на прием на Шведска во НАТО е запрен

Процесот на прием на Шведска во НАТО е запрен, изјави шефот на шведската дипломатија Тобијас Билстром. Тој во изјава за „Експресен“ рече дека тоа се случило поради лутата реакција на Турција поради фактот што десничарскиот екстремист…

Рама: Ѓукановиќ секогаш ќе биде пријател, но Абазовиќ е феномен

Мило Ѓукановиќ е пријател и секогаш ќе биде. Да, го поддржав во тежок момент бидејќи се залагаше за мултиетничка соработка, но тоа не ме спречува и не можеше да ме спречи да кажам врз основа на фактите дека Дритан Абазовиќ е феномен, изјави…

Борисов побара разрешница на случајот „Пендиков“

Поранешниот премиер и актуелен претседател на ГЕРБ, Бојко Борисов ги повика македонските власти да ги изведат пред правдата лицата кои го претепаа секретарот на охридскиот бугарски културен клуб “Цар Борис III”, Христијан Пендиков. Според…

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека е јасно напишано што претставува Заедницата на српски општини во Бриселскиот договор од 2013 година и уште подетално во договорот од 2015 година, наведувајќи дека тие договори се…

Радев го коментира претепувањето на Пендиков: Тоа не е домашен скандал, тоа е децениска политика

Бугарскиот претседател Румен Радев тврди дека омразата кон Бугарија е децениска политика во Македонија и дека, според него, не се работи за обичен домашен скандал. Коментирајќи го претепувањето на Христијан Пендиков, бугарскиот претседател…

Чернева: Од двете страни на границата има партии кои ги користат тензиите за да го подигнат својот…

Помеѓу Бугарија и Македонија постои механизам кој треба да придонесе за намалување на тензиите и за идентификување на појавите на омраза, кој е јасно наведен во Протоколот што лани го потпишаа министерствата за надворешни работи на двете…