Browsing Category

Балкан

Рударите од рудниците за јаглен во Федерацијата Босна и Херцеговина денеска организираа предупредувачки штрајк, незадоволни од доцнењето на исплатата на платите, најавувајќи генерален штрајк и протести доколку не се исполнат нивните барања. Работата во вкупно шест рудници беше прекината еден час,…
Повеќе...

Казна од 300 евра за пиење алкохол на јавно место во Хрватска

Во хрватскиот град Сплит властите започнаа да пишуваат казни за консумирање алкохол на јавни места, кои беа најавени на почетокот на годинава. Според новата одлука за комунален ред, на туристите им е забрането да се шетаат по улиците во…

Ескобар и Лајчак пристигнаа во уште една мировна мисија: Што ќе бараат од Белград, а што од…

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалог Мирослав Лајчак и американскиот пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска и утре ќе престојуваат во Белград и Приштина. Како што беше речено, главната цел на заедничката…

Спасен 91 мигрант од мал остров во реката Еврос на границата Турција – Грција

Од мал остров во реката Еврос на грчко –турската граница вчера била спасена група од 91 мигрант, а меѓу нив и над 30 деца. Според грчката полиција мигрантите на грчка територија пристигнале со помош на криумчар, кој со чамец ги превезол…

Србите 10-ти ден протестираат пред општина Звечан

И денеска Србите се собираат во близина на зградите на локалната самоуправа на северот на Косово и Метохија, каде што се спречени да работат откако специјалните сили на косовската полиција ги окупираа тие згради. Кфор се уште се наоѓа во…

Познат српски новинар e уапсен под сомнение дека на протест носел обесена кукла со ликот на Вучиќ

Долгогодишниот новинар и писател Бошко Савковиќ денеска околу пладне е уапсен под сомнение дека синоќа на протестот во Белград носел транспарент со обесена кукла со ликот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тој е приведен околу…

Њујорк Тајмс за протестите во Србија: Најголеми по уривањето на режимот на Милошевиќ

Протестите „Србија против насилството“, кои се одржуваат еднаш неделно, добија замав од почетокот на мај, кога 18 лица беа убиени во два масакри – едниот во училиште во Белград, другиот во села во близина на Младеновац. Тие убиства…

Петмина грчки полицајци се во притвор затоа што им помагале на илегални мигранти да преминат граница

Петмина грчки полицајци, обвинети дека соработувале со трговци со луѓе за да го олеснат влезот на најмалку 100 мигранти во Грција, се во притвор во очекување на судењето. Тие во саботата дале изјава пред истражниот судија во пограничниот…

Мирна ноќ на северот на Косово, КФОР на сите приоди кон Звечан

Мирна ноќ на северот на Косово и Метохија. Србите продолжуваат да се собираат во близина на зградите на локалните самоуправи, каде што беа спречени да работат откако беа окупирани од таканаречените специјални единици. на косовската…

Турскиот претседател Ердоган го претстави новиот кабинет

Откако претседателот Ердоган положи заклетва за третиот мандат на турскиот претседател, во Анкара го претстави и новиот состав на турскиот кабинет. Реџеп Таип Ердоган, откако денеска свечено положи заклетва за третиот мандат на…