Browsing Category

Сцена

Мајами ноќеска на гостински терен го совлада Денвер со 111:108 во вториот натпревар од финалето на НБА-лигата. Тимот од Колорадо ја имаше победата во свои раце, во последните десет минути влезе со предност од осум поени, но високата реализација на Мајами донесе целосен пресврт. Хит постигна 36…
Повеќе...

Ибрахимовиќ објави крај на кариерата

Навивачите на Милан приредија специјална кореографија за Златан Ибрахимовиќ и му посветија транспарент „God-Bye“, а иако многумина сметаа дека ова е само крај на неговата етапа во Милано, на крајот испадна дека легендарниот Швеѓанец…

Свирежи во Париз, Меси и Нејмар не ги испочитуваа навивачите на ПСЖ

Фудбалерите на ПСЖ синоќа славеа уште една шампионска титула на Франција. Парижаните во последниот натпревар сезонава беа поразени од Клермон со 3:2, но титулата беше обезбедена одамна, па овој пораз не боли воопшто. Сепак, по овој…

Кралскиот нутриционист открива како принцезата Кејт ја одржува линијата

Кејт Мидлтон секое утро со појадок консумира зелено смути полно со витамини и хранливи материи. И поранешната кралска нутриционистка Џенифер Ханвеј зборуваше за придобивките од смутито на Кејт. „Можете да потрошите стотици и стотици…

Сити доминира во Манчестер, победа над градскиот ривал за освојување на ФА Купот!

Мечот имаше луд почеток, уште во 13. секунда од натпреварот Гундоган постигна гол за водство на Манчестер Сити од 1-0. Тоа беше најбрзиот гол во историјата на финалињата од ФА Купот. Во 33. минута Бруно Фернандеш од пенал го изедначи…

Почина актерот Трајче Ѓоргиев (1967 – 2023)

Со огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на нашиот колега и пријател - актерот Трајче Ѓоргиев, соопштија од МНТ. Ѓоргиев дипломира на Факултетот за драмски уметности, Скопје, на отсекот за актерска игра, во класата на проф.…

Македонскиот јазик ќе се изучува и на додипломските студии на Универзитетот во Вроцлав

Заемната определба да се вложува во перспективите за македонистиката во Полска дава конкретни резултати. По одбележувањето на јубилејот 35 години Лекторат по македонски јазик на Факултетот за хуманистика во Сосновјец при Шлезискиот…

Квича Кварацхелија – најдобар играч во Серија А

Ѕвездата на Наполи, Квича Кварацхелија сосема заслужено е прогласен за најдобар играч во Серија А оваа сезона. Кварацхелија беше вистинско откритие оваа сезона и го предводеше Наполи до Скудетото. Серија А ги објави лауреатите за…

Клубови од Англија, Шпанија и Германија заинтересирани за Елиф Елмас

Менаџерот на Елиф Елмас, Џузепе Гарди потврди дека интерес за македонскиот фудбалер има од повеќе клубови и од речиси сите големи лиги, но дали ќе замине ќе зависи од новиот тренер на Наполи. Иако најчесто ги почнуваше натпреварите од…

(Видео) Јокиќ го водеше Денвер до прв триумф против Мајами во финалето на НБА

Денвер нагетс со триумф од 104-93 против Мајами хит го почна големото финале во НБА-лигата, а српскиот кошаркар Никола Јокиќ беше неверојатен и постигна 27 поени, 10 скокови и 14 асистенции. Јокиќ стана вториот кошаркар, по Леброн Џејмс,…