Browsing Category

Колумни

1. Вовед. Судирот помеѓу јавната обвинителка во јавното обвинителство за организиран криминал и корупција (ЈООКК), Вилма Русковска и ВД директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми од судир меѓу две институции за примена на законот прерасна во внатрешен судир во јавното обвинителство и…
Повеќе...

Туфегџиќ: Крај на обвинителската кариера на Русковска и девастирани институции

Конфликтот помеѓу првите луѓе на двете клучни институции задолжени за борба против криминалот и корупцијата добива свој логичен тек имајќи го предвид пред се интензитетот на конфликтот во јавноста. Повеќе од очигледно е дека…

Марјан Бојаџиев: Француски предлог – Бугарски протокол ( : Одговор на Макрон

Францускиот предлог е одличен – Протоколот е ужас (1) Одговор на отвореното писмо на францускиот претседател, Емануел Макрон Овој одговор е личен став на д-р Марјан Бојаџиев, универзитетски професор, и на ниеден начин не може да се…

Драганов: На што нашите државници (би) рекле „ДА“ додека велат „НЕ“

Во изминатава недела во македонското општество настана, што би рекол нашиот народ, „каша-попара“ или „сообраќаен метеж“ на патот од нашите евроинтеграции!  Сега, откако некои работи станаа малку појасни за пошироката јавност, (в)редно е да…

Томосот од СПЦ за автокефалноста на МПЦ-ОА – стапица , данајски подарок, византиски игри?!

Интегрално ја пренесуваме изјавата на професор Цане Т. Мојаноски по повод Томосот за автокефалност на МПЦ издаден од СПЦ 5.06.2022 година: „Веста дека денес во Белград сослужувале Српскиот патријарх Неговата светост г.г. Порфириј и…

Никица Корубин: Охридска Архиепископија против МПЦ, самостојност против зависност

„Според овие информации на Танјуг, по завршувањето на оваа литургија, патријархот на СПЦ се очекува да му го врачи томосот на апрхиепископот Стефан за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква." Доколку овие добро…

Николовски – Тенката линија на која гази дел од Синодот на МПЦ-ОА

„Денеска на петти јуни 2022 година, СПЦ го заокружи сценариото кое добро го осмисли изминатиов период и го реализираше она за што предупредував повеќе пати. Знаејќи каде води патот на МПЦ-ОА, по поднесеното барање за апелација кај…

Николовски: СПЦ одигра маестрален потег, а на Србија и обезбеди да биде значаен политички лидер на…

Новинарот Марјан Николовски - добар познавач на црковните прилики во земјава, за порталот Трилинг го презентира својот став по вчерашниот историски ден за македонската црква и признавањето на автокефалност од СПЦ: „Одлуката на Српската…

Богдановски: Ова прашање беше издигнато како национален приоритет на многу политички елити и влади…

Андреја Богдановски - докторанд на Универзитетот во Бакингем, Велика Британија каде ги истражува движењата за автокефалија во Источна Европа и на Балканот за Трилинг го презентира својот став по вчерашното прогласување на автокефалност на…

Сотировски: Патот кој го изминавме говори за духовноста на нашата света МПЦ-ОА, Македонци бидете…

Претседателот на Комисијата за верски заедници - Даријан Сотировски за Трилинг го презентира својот став по вчерашното прогласување на автокефалност за МПЦ-ОА од страна на СПЦ: „Препознавањето на автокефалниот статус на нашата Македонска…