Browsing Category

Актуелно

„Ова е нова реалност на ВМРО-ДПМНЕ, со која покажуваат дека го промениле ставот со кој што излегоа на избори пред граѓаните, и не само што е нова реалност Преспанскиот договор и јасно кажуваат дека ќе го употребуваат уставното име Република Северна Македонија, она што ВМРО-ДПМНЕ долго време го…
Повеќе...

Врховен ја одби како неоснована жалбата на Боре Видевски, еден од осомничените за убиството на Вања…

Врховниот суд денеска ја одби како неоснована жалбата на Боре Видевски, еден од осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Видевски, во жалбата изјавена преку неговиот адвокат Бојан Манев, барал притворот да му биде…

Тројца израелски војници загинаа во експлозија во минирана зграда во Рафа

Израелските одбранбени сили денеска соопштија дека претходниот ден во Газа биле убиени тројца израелски војници, за време на голема воена операција во Рафа во јужниот појас и Џабалија на север. Војниците загинале од експлозија во…

Трамп го нарече Де Ниро „патетичен лудак“: Не знаев колку е мал, и психички и физички

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп го нарече актерот Роберт де Ниро „патетичен лудак“ откако Де Ниро одржа прес-конференција во вторникот пред судот каде што на републиканскиот кандидат му се суди за случајот Сторми Даниелс.…

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес

Амбасадорот на Европскaта Унија во земјава Дејвид Гир изјави дека во интерес на нашата држава е да продолжи по патот на ЕУ и дека Унијата е подготвена да работи со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес. -Мојата…

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Европа се соочува со две „брутални војни“ во близина на нејзините граници и многу тензии кои лесно можат да излезат од контрола. Говорејќи на…

Лога со реакција до ВМРО-ДПМНЕ: Јазикот на омраза и лични квалификации кон Кацарска потоа се…

Остро ја осудуваме деградирачката реторика на политичката партија која претендира да управува со оваа држава. Нападот врз независните институции е неприфатлив јазик за една земја членка на НАТО и земја која се наоѓа пред пристапување во…

Писториус ја поздрави обуката на украински војници на системи Патриот

Обуката на украински војници на системи за противвоздушна одбрана Патриот во Германија е важен придонес за поддршката на Украина во нејзината одбрана од Русија, изјави германскиот министер за одбрана Борис Писториус. - Системите за…

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд, за тоа да не биде сфатено дека пренесувам нечија порака, порача претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска во вечерашната Топ Тема на Телма. Појасни дека…

Орбан: Унгарија се уште размислува дали да ја поддржи кандидатурата на Руте за шеф на НАТО

Унгарските власти се уште дебатираат дали да ја поддржат кандидатурата на холандскиот премиер во заминување Марк Руте за следен генерален секретар на НАТО, изјави денеска унгарскиот претседател Виктор Орбан. Тој истакна дека Руте…