Browsing Category

Актуелно

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки и одговори на министерката за одбрана Славјанка Петровска, на како што вели, обидите за негова лична дискредитација. -Не се сметам за министер за одбрана во сенка. Јас сум пратеник во Собранието на РМ, а колку сум успешен ќе ценат граѓаните, не Вие. Вие…
Повеќе...

ДУИ: Има европско ориентирани пратеници во редовите на ВМРО ДПМНЕ

„Демократската Унија за Интеграција ја повикува опозицијата да се приклучи кон напорите за европска Северна Македонија и продолжување на интегративниот пат како единствена алтернатива за нашата земја. “- се вели во соопштението на ДУИ.…

ВМРО-ДПМНЕ:Ковачевски и Груби не можат да убедат 10 свои пратеници да гласаат за уставни измени,…

„Ковачевски и Груби не можат да убедат 10 свои пратеници да гласаат за уставни измени, паника во Владата.“- велат во своето соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Ковачевски не кажува дали 3 пратеници СДС од 1 и 2 изборна…

СДСМ: Цените паѓаат, а платите растат

Престедателот на СДСМ Димитар Ковачевски со одговорни, навремени и ефикасни мерки и политики успеа да го ублажи ударот од глобалната економска криза, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение.…

Се воведуваат електронски пари на посебна картичка, ќе бидат замена за книжните

Новиот Закон за платежни услуги и платежни системи, кој ќе стапи во сила јануари годинава, ќе донесе револуционерни промени на нашите навики, за кои сега на банките им плаќаме високи услуги и провизии. Се воведуваат електронски пари на…

Бајден: Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции

САД и Канада ќе продолжат да вршат притисок врз Русија со воведување санкции од „историски размери“, изјави американскиот претседател Џозеф Бајден. „Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции и…

Опозицијата тврди дека Ковачевски и Груби не можат да убедат десет свои пратеници да гласаат за…

Ковачевски не кажува дали три пратеници Социјалдемократскиот сојуз од 1 и 2 изборна единица рекле дека нема да поддржат вакви уставни измени, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Од партијата наведуваат дека Ковачевски молчи и дали 6…

Абазовиќ: Предвремени избори што поскоро

Премиерот на Црна Гора, во технички мандат, Дритан Абазовиќ е согласен со ставовите дека предвремените избори треба да се одржат што е можно поскоро. Смета дека тоа треба да се случи низ „правна процедура“ и дека „правилен начин“ е да се…

Најново издание на Трилинг: Ветинг во правосудството, (Не) возможна мисија, кој ” брцна со…

Во најновото издание на Трилинг повторно со актуелни теми и гости, гостуваат Слаѓана Тасева, претседателка на транспаренси интернашенал – Македонија, Орце Ѓорѓиевски градоначалникот на Кисела Вода, Јулијана Величковска продуцент на филмот и…

Тасева: Уште на влезот на академијата тие влегуваат со другите атрибути, подршка од политиката

Слаѓана Тасева, претседателка на транспаренси интернашенал - Македонија, гостинка во Трилинг . ,,Со поддршка на власта се влегува во академијата каде што требаше да обезбедиме да ни дојдат млади, стручни и независни луѓе. Ама уште на…