Browsing Category

Актуелно

,,Летна соната за мојот град'' е наслов на поетскиот филм кој следниот месец ќе ја претставува нашата земја на интернационалниот фестивал за поетски филмови во Лос Анџелес. Нешто повеќе за филмот, гостинка во новото издание на Трилинг,Јулијана Величковска продуцент на филмот и писателка. ,,Се…
Повеќе...

Буразер: Мислам дека оваа иницијатива на САД и ЕУ, е дел од еден обид З. Балкан да се стабилизира,…

Политикологот Никола Буразер е дел од најновото издание на Трилинг на тема спорот Белград - Приштина односно дали по охридските преговори Вучиќ-Курти ќе дојде до нормализација на односите Белград-Приштина. Според него, Вучиќ морал на…

Петгодишната Јана примала глукоза, нема констатирани пропусти во лекувањето

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде почина петгодишната Јана Христовска. Здравствените инспектори, констатирале дека на девојчето му била…

Ковачевски – Шоле: Република Северна Македонија кредибилен партнер на ЕУ и САД

На барање на советникот на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари телефонски разговор со Шоле. На разговорот присуствуваа и…

Трипуновски: Над 800 сточари не можат да ги земат субвенциите поради правни нелогичности

„Согласно активностите кои што ги имам изминатиот период денеска сум во посета на светиниколско во средба со сточарите од овој регион. Разговараме за актуелните состојби во овчарството и останатите гранки и со оние реални ситуации и…

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“

Во завршна фаза е поставувањето енергетски ефикасна фасада во должина од речиси 1.500 квадратни метри и реконструкција на целата покривна површина, информира градоначалникот Горан Герасимовски, кој беше на увид во градежните…

Апелациониот суд ја одби жалбата на Груевски, а делумно ја уважи на Мијалков за „Плацеви на Водно“

Апелациониот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите на обвинетиот Никола Груевски и на правното лице ДТУОР Л.К.Ц. ДООЕЛ С., а делумно ја уважи жалбата на обвинетиот Сашо Мијалков за кривичниот предмет „Плацеви на Водно“. Истовремено, ја…

Николовски во дводневна посета на Хрватска

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со директорот на Платежната агенција Никица Бачовски, е во дводневна работна посета на Република Хрватска. Во рамките на посетата одржана е средба со…

Контроли во битолската болница по сомнителната смрт на 6-годишното девојче

Вонреден увид во болницата во Битола еден ден откако малото девојче Јана почина при укажана лекарска помош. За расветлување на сомнителните околности, Министерството за здравство нареди преку Санитарниот здравствен инспекторат да се испрати…

Битолчанец побарал вода, но се отрул од тоа што му го послужиле

Четириесет и пет годишен бизнисмен од Битола се отрул во локален реномиран угостителски објект, откако испил кафе и вода. Тој побарал пакувана вода, но откако испил една голтка му се слошило и завршил на токсикологија. Случајот е…