Browsing Category

Актуелно

Избирачките места во Босна и Херцеговина, со неколку исклучоци, беа затворени во 19 часот, со што и официјално заврши гласачкиот процес на овогодинешните општи избори во земјата. Сега се пребројуваат гласовите, а првичните неофицијални резултати треба да бидат познати околу 21 часот, додека…
Повеќе...

„Пиксел Груп“: Под секое ниво е да не злоупотребуваат во дневни полички препукувања со лаги и…

Во време на светска енергетска криза кога на нашата Македонија, но и на целиот свет, му е насушно потребен секој произведен мегават електрична енергија, сметаме дека е под секое ниво, името на нашата компанија, како и на нашата…

Излезни анкети: Борисов доби најмногу гласови, Петков е втор

Според излезната анкета на агенцијата Галуп, ГЕРБ-СДС добила 24,6 отсто од гласовите на бугарскиот електорат. Втори се „Продолжуваме со промената“ на Кирил Петков и Асен Василев со резултат од 18,9 отсто од гласовите. На третото место е…

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Земјите од Европската унија почнаа да ги повикуваат на разговор руските амбасадори во нивните престолнини како координиран одговор на руската нелегална анексија на украински територии, изјави денеска за ДПА официјален претставник на ЕУ.…

Бугарите во Македонија очекуваат изборите да донесат стабилна Влада во Софија

Конечно стабилна влада која ќе ја води Бугарија напред. Ова е главното очекување на бугарските граѓани кои денеска гласаа во Амбасадата во Скопје. Се надеваат дека четвртото гласање во последните година и половина ќе ја извлече Бугарија…

ЛДП го предложи Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница го прифати предлогот на Извршниот одбор за започнување со подготовки за одржување на редовното Собрание на партијата, ја разгледа оставката на партискиот лидер Горан Милевскина на местото…

Ковачевски нема сопственост во Пиксел Груп, СДСМ тврди дека ВМРО-ДПМНЕ лаже

Според пратеничката на СДСМ, Даниела Марковска, премиерот и лидер на партијата имал вложено финансиски средства за обезбедување на почетната ликвидност на фирмата, но, како што рече одговарајќи на новинарски прашања, уште на 28 септември…

ВМРО-ДПМНЕ го откри „броилото“ на Ковачевски: Премиерот му делел бизниси на кумот и свртеле милиони…

Премиерот Димитар Ковачевски и неговиот кум Горан Паунов во соларен бизнис „ свртеле“ 26 милиони евра – Аферата која опозицијата ја нарече „Броило“, покажува дека  фирмите на Ковачевски  и неговиот кум во бизнисот со соларна енергија,…

Бугарите не се откажаа од клубот Цар Борис III, отворањето закажано за 7 октомври во Охрид

На 7 октомври во Охрид е закажано отворањето на вториот клуб на Бугарите во Македонија, како што го нарекуваат основачите - Цар Борис III. Maкедонската полиција од вчера ги чува просториите на клубот во трговскиот центар Амам во…

Полицијата го пронајде телото на Ердон Рамадани, 22-годишникот што со автомобил излета во Вардар

Идентификувано е телото кое претпладнево беше пронајдено во водите на реката Вардар. Се работи за Ердон Рамадани, 22 - годишникот од Куманово кој на 27 септември со автомобил фолксваген голф излета од автопатот во реката Вардар, од мост кај…