Browsing Category

Интервјуа

Пред неколку недели, по повод 110 годишнината од раѓањето на Лазар Колишевски, СПМ организираше промоција на книгата „Колишевски и Македонија“. На промоцијата најголемо внимание привлече присуството во првиот ред Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, партија која цела своја историја се обидува…
Повеќе...

(Видео) Панов: Апсурдно е да зборуваме чиј и како бил Гоце Делчев, политичарите ги направија…

Вештачки е наметната тезата за Гоце Делчев каде треба да се договориме чиј бил и како се чувствувал е апсурд. Ние знаеме кој бил Гоце Делчев, вели Панов од инситутот за историја. Од уставните измени ќе се крои и идната владина коалиција.…

(Видео) Мерсиха Смаиловиќ: Се надевам дека за првпат ќе избереме претседателка на изборите

Мерсиха Смаиловиќ поддржана од Бошњачкиот демократски сојуз (БДС) е кандидатка за претседател на Република Македонија, а вечерва таа беше и еден од нашите соговорници во најновото издание на „Трилинг“. За нејзината претседателска…

(Видео) Петрески: Имаме анемичен раст од 1,6 отсто – далеку под нашиот потенцијал

Претходната година ќе се заврши со раст од 1,6 отсто, за годинава се предвидува раст меѓу 2.5-3 отсто, а потенцијалот на нашата економија е меѓу 4 и 4,5 отсто. Ние сме во фаза под потенцијалниот раст, вели универзитетскиот професор Марјан…

(Видео) Селими: Првиот круг на претседателските избори ќе биде мерење на рејтингот за…

Предизборни и постизборни коалиции, претседателски кандидат, популизам, национализам. Ова беа клучните теми кои ги зборувавме вечерва во „Трилинг“ со Сефер Селими од Демократска лабораторија. Темите кои ќе доминираат секако ќе бидат…

(Видео) Ален Лероа: Бугарија е последната пречка за влез на Северна Македонија во ЕУ

Францускиот дипломат и поранешен специјален претседавник на ЕУ за Македонија, Ален Лероа во ексклузивно интервју за Трилинг смета дека Македонците може да останат оптимисти за влез во ЕУ. Тој уверува дека Бугарија е последна пречка за…

(Видео) Јасна Бачовска Недиќ: Нè очекува изборна кампања полна со теории на заговор, омаловажување и…

Ковачевски претендира повторно да биде премиер, поделби, политички наратив, клима која е склона на теории на заговор. За ваквите теми вечерва зборуваме со универзитетската професорка Јасна Бачовска Недиќ вечерва во „Трилинг“, а со неа ги…

(Видео) Трајковски: Плативме голема цена за влез во НАТО, дали ќе правиме уставни измени веќе немаме…

„Изборите се многу важни и секој треба да направи напори да поминат на цивилизиран начин. Левица исфрлија кандидат кој е интелектуалец, но дали ќе одиме со Европа или со НАТО? Дали ќе правиме уставни измени или не? Во тој поглед мислам дека…

(Видео) Тодоров: Имам високо мислење за Груевски, неправедно е тоа што му се случи

Јас имам високо мислење за Груевски, неправедно е тоа што му се случи. Без разлика на се, не можам да дадам конкретни одговори, рече вечерва Никола Тодоров кој е поранешен министер на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на изборен штаб, a гостуваше во…

(Видео) Османи: Граѓаните патуваат со старите патни исправи во соседството, МНР работи за…

Еве гледате граѓаните патуваат со стари патни исправи со соседните земји. Не смееме да потклекнеме под било кој предизивик и да има непочитување на договорите, вели вечерва во „Трилинг“ министерот за надворешни работи и потпретседател на…