ВМРО-ДПМНЕ:Ковачевски и Груби не можат да убедат 10 свои пратеници да гласаат за уставни измени,…

„Ковачевски и Груби не можат да убедат 10 свои пратеници да гласаат за уставни измени, паника во Владата.“- велат во своето соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Ковачевски не кажува дали 3 пратеници СДС од 1 и 2 изборна…

Утре посебен сообраќаен режим на Водно поради атлетска трка

Утре со почеток во 10 часот поради најавена атлетска трка, полицијата ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот на планината Водно. Рутата на движење на атлетската трка е од долниот паркинг на Средно Водно по регионалниот пат…

СДСМ: Цените паѓаат, а платите растат

Престедателот на СДСМ Димитар Ковачевски со одговорни, навремени и ефикасни мерки и политики успеа да го ублажи ударот од глобалната економска криза, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение.…

Се воведуваат електронски пари на посебна картичка, ќе бидат замена за книжните

Новиот Закон за платежни услуги и платежни системи, кој ќе стапи во сила јануари годинава, ќе донесе револуционерни промени на нашите навики, за кои сега на банките им плаќаме високи услуги и провизии. Се воведуваат електронски пари на…

Бајден: Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции

САД и Канада ќе продолжат да вршат притисок врз Русија со воведување санкции од „историски размери“, изјави американскиот претседател Џозеф Бајден. „Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции и…

Часот на планетата Земја ќе биде одбележан со гаснење на светилки

Часот на планетата Земја ќе биде одбележан со гаснење на светилки во времетраеме од еден час ширум светот. Милиони луѓе ширум светот во исто време  во своите домови ќе го исклучат осветлувањето во знак на солидарност за планетата Земја.…

Опозицијата тврди дека Ковачевски и Груби не можат да убедат десет свои пратеници да гласаат за…

Ковачевски не кажува дали три пратеници Социјалдемократскиот сојуз од 1 и 2 изборна единица рекле дека нема да поддржат вакви уставни измени, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Од партијата наведуваат дека Ковачевски молчи и дали 6…

Абазовиќ: Предвремени избори што поскоро

Премиерот на Црна Гора, во технички мандат, Дритан Абазовиќ е согласен со ставовите дека предвремените избори треба да се одржат што е можно поскоро. Смета дека тоа треба да се случи низ „правна процедура“ и дека „правилен начин“ е да се…

Полјак им се заканувал на патници во воз и повредил девојка во Германија

Уапсен полјак кој им се заканувал на патниците во воз на истокот од земјата и повредил 17-годишна девојка со предмет налик на секира. Повредената девојка е пренесена во болница и нејзиниот живот не е во опасност, соопштија властите.…

Херојот на филмот „Хотел Руанда“ излезе од затвор

Пол Русесабагин херојот во филмот „Хотел Руанда“, вчера беше ослободен од затвор во Руанда, објавија американските власти.Казната му беше ублажена по интензивната дипломатска активност на САД. Русесасабагина синоќа во придружба на…