ЦУК: Истекол хлор во филтер станица во Виница, нема повредени

Виничките пожарникари вчера интеревенирале во филтер станица на територијата на градот каде од испукана боца истекол хлор – гас кој е отровен и може да предизвика сериозни последици. За ретката, но опасна ситуација, во која за среќа нема…

(Видео) Како се навива во третата лига во Македонија?

Македонската фудбалска лига со сите недостатоци и мани сепак е интересна за нашата спортска јавност, а она што е изненадувачки е дека навивање има и во третата лига. Имено, викендов во Горно Лисиче се одигра фудбалскиот натпревар меѓу…

Муцунски: Со професорката Силјановска Давкова се испраќа порака за обединување, ВМРО-ДПМНЕ на…

Процесот на собирање на граѓански потписи даде дополнителен легитимитет за Силјановска Давкова. Неспорно е дека суверенитетот кој го имаат пратениците извира од граѓаните, но можноста на поголема група на граѓани да изразат поддршка не би…

Одлучувачки ден во САД: „Супер вторник“ меѓу Трамп и Бајден

Во текот на денешниот ден во САД ќе имаат конечна јасност за тоа кои се нивните претседателски кандидати – а тоа речиси сигурно ќе бидат Џо Бајден од Демократска партија и Доналд Трамп од Републиканска партија. Денеска е т,н, „супер…

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Џеф Безос повторно ја презеде титулата најбогат човек во светот. Сопственикот на Амазон го престигна шефот на Тесла и Спејс Икс Илон Маск, според индексот на милијардери на Блумберг. Нетото богатство на Безос е 200 милијарди долари, а на…

Маричиќ: Паднаа во вода лажните анкети на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ организираше три големи настани со…

„Вчерашниот ден, многу не мотивираше. За разлика од ВМРО-ДПМНЕ кои беа фокусирани само на собирање на потписи,ние имавме три активности паралелно. Собиравме потписи за нашиот кандидат Пендаровски, во исто време организиравме настан со над…

Муцунски: Поддршка за Левица и за нивните кандидати на изборите е скриен глас за СДСМ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, вели дека тој лично не ја познава професорката Билјана Ванковска, кандидатка на Левица за шеф на државата, и затоа не би можел да каже дали таа имала улога на „помагач“ на изборите во 2019…

Светски ден во борба против дебелината: Хронична и прогресивна болест, мора да се лекува

Дебелината треба да се сфати како хронична и прогресивна болест која мора да се лекува, предупредија денес на светскиот ден на борба против дебелината лекарите од двата центри за менаџирање на дебелината во земјава. Ирфан Ахмети од Центарот…

Вработените во пет државни универзитети протестираа за колективни договори и зголемување на платите…

Вработените од петте јавни универзитети во Битола, Тетово, Штип, „Св. Апостол Павле“ во Охрид и „Мајка Тереза“ во Скопје денес излегоа на мирни протести зашто не им се потпишани колективните договори, со што останаа покуси во платите за 22…

(Видео) Маж запали казино во Битола додека внатре е полно со луѓе

35 годишник од селото Долно Оризари запалил казино во Битола, а како што се гледа и на снимката во тој момент казиното е полно со луѓе. За оваа ситуација се огласија и од Основното јавно обвинителство во Битола од каде што велат дека…