Најмалку 128 уапсени по погребот на Навални – најголем дел подоцна пуштени на слобода

Вкупно 128 лица беа уапсени во 19 руски градови по погребот на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални за кого се сомнева дека беше убиен во затвор на Арктикот на 16 февруари по налог на Путин. Најмалку 18 лица беа приведени во…

ДУИ: Скандалозно – ВМРО најавува камшикување на граѓаните поради првиот премиер Албанец

„Демократската унија за интеграција најостро ја осудува денешната најава на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Силјановска за камшикување на гласачите и избирачите во нашата земја. Уште пред да бидат дел од листата на кандидати за Претседател, ВМРО-…

Хасани: ЕУ повеќе не може да избегнува тешки избори

За албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Игли Хасани, Европската унија не смее да потфрли во обликувањето на транзицијата, доколку сака да стане актер кој навистина може да влијае на настаните на Блискиот Исток или во Украина…

Ковачевски на средба со шпанскиот премиер Санчез: С. Македонија единствено со СДСМ има извесна…

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на вториот ден од посета на Рим, Италија, по повод учеството на Изборниот конгрес на ПЕС, оствари средба со лидерот на шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) и премиер на Кралството…

Османи: Критично е С. Македонија сега да ја зачува стратешката предвидливост

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен „Предизвици и можности на Балканот“, посветен на последните геополитички случувања на…

Силјановска-Давкова: Претседателот мора да се однесува натпартиски

„Неодамна ја слушнав изјавата на Герт Јан Копман кој што констатира дека Балканот предолго беше сам. Знам дека многу од моите колеги велат дека е недовршена симфонија ЕУ, без Западен Балкан. Други велат дека е Ахилова петица. Време е за…

Голема полициска акција во Струмица, уапсени повеќе лица меѓу кои и екс градоначалник

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал спроведе координирана полициска операција со цел сузбивање на организирана криминална група која делувала на неколку локации на територијата на Република Северна Македонија. Групата…

Нови избори во Белград

Во Белград, по два неуспешни обиди да се одржи конститутивната седница на градското собрание, ќе има повторени избори. Ова го соопшти потпретседателот на Главниот одбор на партијата, Александар Шапиќ, по седницата на Претседателството на…

Вредноста на биткоинот падна на 57.695 евра

Биткоинот вчера околу 15 часот падна благо за 1,02 отсто на 57.695,27 евра на најголемата светска берза за криптовалути Binance. Ова го прекина извонредниот нахакан тренд на Биткоин оваа недела. Индексот на страв и алчност (Fear and…

Во сообраќајка кај Колари загина 46 годишник од Скопје, со тешки повреди малолетна сопатничка

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. Во сообраќајката со тешки повреди се…