Опозицијата тврди дека Ковачевски и Груби не можат да убедат десет свои пратеници да гласаат за…

Ковачевски не кажува дали три пратеници Социјалдемократскиот сојуз од 1 и 2 изборна единица рекле дека нема да поддржат вакви уставни измени, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Од партијата наведуваат дека Ковачевски молчи и дали 6…

Абазовиќ: Предвремени избори што поскоро

Премиерот на Црна Гора, во технички мандат, Дритан Абазовиќ е согласен со ставовите дека предвремените избори треба да се одржат што е можно поскоро. Смета дека тоа треба да се случи низ „правна процедура“ и дека „правилен начин“ е да се…

Полјак им се заканувал на патници во воз и повредил девојка во Германија

Уапсен полјак кој им се заканувал на патниците во воз на истокот од земјата и повредил 17-годишна девојка со предмет налик на секира. Повредената девојка е пренесена во болница и нејзиниот живот не е во опасност, соопштија властите.…

Херојот на филмот „Хотел Руанда“ излезе од затвор

Пол Русесабагин херојот во филмот „Хотел Руанда“, вчера беше ослободен од затвор во Руанда, објавија американските власти.Казната му беше ублажена по интензивната дипломатска активност на САД. Русесасабагина синоќа во придружба на…

Најново издание на Трилинг: Ветинг во правосудството, (Не) возможна мисија, кој ” брцна со…

Во најновото издание на Трилинг повторно со актуелни теми и гости, гостуваат Слаѓана Тасева, претседателка на транспаренси интернашенал – Македонија, Орце Ѓорѓиевски градоначалникот на Кисела Вода, Јулијана Величковска продуцент на филмот и…

Тасева: Уште на влезот на академијата тие влегуваат со другите атрибути, подршка од политиката

Слаѓана Тасева, претседателка на транспаренси интернашенал - Македонија, гостинка во Трилинг . ,,Со поддршка на власта се влегува во академијата каде што требаше да обезбедиме да ни дојдат млади, стручни и независни луѓе. Ама уште на…

Ѓорѓиевски: Грешка беше поддршката за Арсовска за градоначалничка

Владата потпиша кредитна линија со европската инвестициска банка за изградба на  прочистелната станица за отпадни води во Скопје. Проект што ќе чини околу 100 милиони евра од кои 70 милиони евра се градат од Евроспката банка. Овој капитален…

Касами: Не се чувствувам комотно по македонското знаме и кога се интонира химната

Трилинг се обиде да стапи во контакт со  Биљал Касами. Упативме покана за негово гостување во Трилинг, но не можевме да го добиеме. Околу неговите ставови неделава, како да сме сведоци на своевидна реприза, пред речиси пред пет години во…

Величковска: Има чуден потценувачки однос кон поезијата

,,Летна соната за мојот град'' е наслов на поетскиот филм кој следниот месец ќе ја претставува нашата земја на интернационалниот фестивал за поетски филмови во Лос Анџелес. Нешто повеќе за филмот, гостинка во новото издание на…

Буразер: Мислам дека оваа иницијатива на САД и ЕУ, е дел од еден обид З. Балкан да се стабилизира,…

Политикологот Никола Буразер е дел од најновото издание на Трилинг на тема спорот Белград - Приштина односно дали по охридските преговори Вучиќ-Курти ќе дојде до нормализација на односите Белград-Приштина. Според него, Вучиќ морал на…