Шолц со порака до Путин: Војната никогаш нема да има добар исход за Русија!

Германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за „ДВ“ рече дека ЕУ и САД ја водат иницијативата за намалување на цените на горивото ширум светот - повикувајќи ги земјите да го зголемат производството на нафта и гас. Тој  ја критикуваше…

Пендаровски во Давос: Потребно е да ѝ помогнеме на Украина, оваа борба е за одбрана на демократските…

Македонскиот претседател Стево Пендаровски се обрати на годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос каде во фокусот на дискусијата беше војната во Украина, како заедничка закана што го урна безбедносниот поредок кој со децении …

Над 80% од Украинците се против територијални отстапки во замена за мир

Дури 82 проценти од анкетираните Украинците сметаат дека нивната земја во ниеден случај не смее да отстапи дел од своите територии како дел од евентуален мировен договор со Русија.Меѓународниот институт за социологија во Киев…

Дојава за бомба во Ректоратот на универзитетот во Приштина

Полицијата на Косово го опколи Ректоратот на државниот универзитет „Хасан Приштина“ во центарот на престолнината, откако повторно била добиена дојава за наводно подметната бомба.Анонимна дојава за подметната бомба во истиот објект имаше…

Радев: На 24. мај сите сме Бугари!

„На 24 мај сите сме Бугари“ – вака започна честитката за празникот Свети Кирил и Методиј од бугарскиот претседател Румен Радев.„Денес има седум милиони Бугари во Бугарија, милиони други се надвор од татковината. Но, секогаш постои…

Дендиас утре доаѓа во земјава!

Министерот за надворешни работи на Грција - Никос Дендиас утре ќе биде во еднодневна посета на земјава и ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи - Бујар Османи.Дополнително зајакнување на билатералните односи во сите…

ДУИ со честитка за признавањето на автокефалноста на МПЦ: Ова е важно за стабилноста на целиот…

„Демократската Унија за интеграција им честита на сите верници од православна вероисповед во Северна Македонија за признавањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, по едногласната одлука што денес…

Мицкоски: Сведоци сме на историја важна за нашиот народ и нашата Македонија!

Христијан Мицкоски – претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со честитка до МПЦ-ОА за признавање на автокефалноста од СПЦ. Тој вели дека ова е голем ден и порачува дека денешната одлука значи дека македонската црква мора да е обединета како и народот…

Фон дер Лајен ја обвини Русија дека ги користи како оружје резервите на храна

Урсула фон дер Лајен - претседателката на Европската комисија ја обвини Русија дека ги користи како оружје резервите на храна бидејќи цените на житото, маслото за јадење и другите прехранбени производи се зголемуваат за време на инвазијата…

Вил Смит: Материјалниот свет е недоволен за да ја одржи нашата среќа!

Во шоуто на Дејвид Летерман - „На мојот следен гостин не му треба вовед“ гостуваше популарниот актер Вил Смит.Сепак, целото шоу било снимено пред Оскарите па во него немаше коментар за инцидентот на сцената, но затоа Смит сподели свое…