Меси е најплатениот светски спортист

Аргентискиот фудбалер – Лионел Меси, офанзивецот на француски ПСЖ е најплатен светски спортист за изминатата година, објави денеска магазинот „Форбс“.

Оттаму наведуваат дека Меси заработил 130 милиони долари пред оданочување, од кои 75 милиони долари се однесуваат на плата, а од разни спонзорства инкасирал дополнителни 55 милиони долари.

На втората позиција на оваа престижна листа е американскиот кошаркар Леброн Џејмс, со приход од 121.2 милиони долари, при што најголемиот дел (80 милиони долари) доаѓаат од вонспортски активности.

Кристијано Роналдо е трет според заработката со 115 милиони долари. Неговата плата е 60 милиони долари, а од спонзорства Португалецот заработил 55 милиони долари.

Ова се 10-те најплатени спортисти во светот:

-Лионел Меси 130 милиони долари

-Леброн Џејмс 121.2

-Кристијано Роналдо 115

-Нејмар 95

-Стеф Кари 92.8

-Кевин Дурант 92.1

-Роџер Федерер 90,7

-Саул „Канело“ Алварез 90

-Том Брејди 83.9

-Јанис Антетокумпо 80.9 милиони долари.