Browsing

Video

Фрлал со јајца кон кралот Чарлс и кралицата Камила

Британската полиција уапси маж откако тој фрлил јајца кон кралот Чарлс Трети и неговата сопруга Камила. Кралската двојка била пречекана од градските челници, но одеднаш еден човек излетал од толпата и фрлил три јајца кон нив. Се…

(Видео) Новинарка „настрада“ при јавување во живо

Новинарката на сараевската Федерална телевизија, Вилдана Мехмедовиќ вчера известувала во живо од мостот „Фестина лента“ во Сараево кога зад неа се појавил маж кој турка електричен скутер и случајно, не гледајќи, удри во неа. Случајниот…

Навреди на седницата на Град Скопје – Арсовска го нарече Славески деспот, тој и рече, јас сум…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и претседавачот со Советот на Град Скопје, Трајко Славески повторно се судрија на седницата за советнички прашања на Градот. Славески го исклучи микрофонот на главната говорница од која…

Бунт на Србите полицајци во Косово, ги соблекоа униформите

Србите, припадници на косовската полиција, по состанокот на политичките и институционалните претставници на Србите во Звечан, ги соблекоа униформите, симболично покажувајќи дека ги напуштаат косовските институции, пренесува Косово Онлајн.…

Најновото издание на Трилинг: На македонската економија и се заканува совршена бура

Гости во најновото издание на Трилинг беа професот Никица Мојсоска-Блажевски - директор на „Македонија 2025", Марија Дуковска-Паловска - генерален директор на „Макстил“, Адмирим Алити - министер за информатичко општество и администрација и…

Савевски: Ако успееме да победиме еден од противниците, тоа би било голем успех

„Ние сме млада екипа, наша цел е да покажеме подобри игри отколку што игравме до сега, да го продолжиме континуитетот. За мене успех би било да сме европски прваци, да се пошегуваме. Ако успееме да победиме еден од противниците, тоа би било…

Колев: Од милион денари сметка за струја, сега сметките се покачени на 6 милиони денари

Градоначалникот на Велес, Марко Колев истакна дека општина Велес е една од најпогодените во делот на енергетската криза и дека затекнал раскинат договор на оштината и економските оператори и тогаш почнале голготите. -Наследив раскинат…

Мојсоска-Блажевски: Војната во Украина донесе и индиректни ефекти во економијата

Професор Никица Мојсоска-Блажевски, директор на „Македонија 2025" истакна дека војната во Украина донесе големи последици во целиот регион и во Македонија и тоа доведува до пораст на цените на енергенсите и храната. - Има и индиректни…

Алити: Имаме политизирана администрација и нетранспарентни институции

Адмирим Алити - министер за информатичко општество и администрација вели дека се решителни по однос на реформите да ги направат зошто се нужни за државата, особено е важно администрацијата да се деполитизира. - Имаме политизирана…

Дуковска-Паловска: Државата очекуваме да ги следи мерките кои се следат во другите земји со одредено…

Марија Дуковска-Паловска, генерален директор на „Макстил“ истакна дека производниот процес се одвива нормално. Првиот приоритет е да не се исклучуваат погоните на фабриката. - Идејата на бизнисот да да продолжи да работи, а не да…