Browsing

Video

Шакира со нова песна, фановите мислат дека е поврзана со Пике

Популарната пејачка Шакира и фудбалерот Жерар Пике се разделија, уништен е нивниот љубовен живот, но затоа кариерата на Колумбијката е во подем. Песната „Te Felicito“, која Шакира неодамна ја објави во дует со пејач од Порторико, со над…

Полицајци убиле Афроамериканец во Охајо – денеска е најавен протест

Во американската сојузна држава Охајо вчера полицијата го убила Афроамериканецот Џејланд Вокер, (25). Информациите се дека кон него биле испукани десетина куршуми додека се обидувал да побегне, изјавил адвокатот на семејството на убиениот…

Ковачки: Власта со новиот предлог ги прифаќа сите бугарски барања!

„Димитар Ковачевски, Бујар Османи и Бојан Маричиќ со новиот предлог ги прифаќаат сите бугарски барања. Бугарскиот предлог е капитулација, а Ковачевски и Османи ја капитулираат Македонија. Ковачевски, Османи и Маричиќ се на пат да…

Пендаровски од Мадрид: Вистинско време да покажеме поголема солидарност и сплотеност во Алијансата

Македонскиот претседател Стево Пендаровски од Самитот на НАТО во Мадрид, порача дека овој самит претставува уникатна можност за сите сојузници да ја покажат силата и сплотеноста во однос на нашите тековни и идни задачи. „Овој самит е…

Зеленски до граѓаните во Белорусија: Не сте руски робови или топовско месо, не мора да умирате!

Претседателот на Украина - Володимир Зеленски на граѓаните на Белорусија им порача дека Москва ги вовлекува во војна со Украина. „Би сакал денеска да им се обратам особено на граѓаните на Белорусија. Луѓето – и цивилите и оние во…

Се урна трибина додека имаше борба со бикови – четворица мртви, меѓу нив и дете

Четири лица ги загубија животите, меѓу кои и едно дете, а над 300 луѓе се повредени откако се урна трибина за време на борба со бикови во Колумбија. Дрвена трибина полна со гледачи се урна на стадионот во Ел Еспинал. Биковите продолжија…

Марковиќ: Од наша страна се уште не е ништо прифатено

Професорот Ненад Марковиќ потенцираше дека францускиот предлог е само предлог и не е никаков ултиматум и не мора да биде прифатен или одбиен. Она што не оди во прилог и ја загрозува целата политичка слика во регионот е кризата на владите на…

Вечерва е новото издание на Трилинг

ЕУ под притисок на Бугарија и немоќен пред пенетрацијата на Русија. Зошто Софија ја испушта шансата да биде ментор на европеизацијата на регионот? Падна Петков – дали следува и пораз на Ковачевски? Столб што пее – роман како сага за…

Над 1.000 загинати во земјотресот во Авганистан

Над 1.000 загинати има во земјотресот во Авганистан иако првично утринава се проценуваше дека таа бројка ќе се движи околу 300. Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер синоќа го погоди југоисточен Авганистан на границата со…

Силен земјотрес во Авганистан – 255 луѓе загинаа

Над 255 луѓе загинале во земјотресот со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала што ноќеска го погоди источен Авганистан, соопшти агенцијата Багхтар, пренесе ДПА Потресот со јачина од 6,2 степени рано утринава ги погоди густо…