Јовев: Одбивам да бидам национален советник за кардиохирургија на министерот за здравство

Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, ексклузивно за утрешната емисија на Трилинг и вебсајтот Трилинг.мк вели дека неговото место е на Клиниките за кардиохирургија додавајќи дека одбива да биде национален советник на министерот за здравство Фатмир Меџити.

Утринава се сретнав со министерот за здравство Фатмир Меџити. Се надевам уште еднаш дека ќе ја преиспита одлука за мое разрешување од Клинката за кардиохирургија и ќе ги прифати реакциите од јавноста, вели професор доктор Сашко Јовев.

Јовев за утрешното издание на Трилинг вели дека засега останува на клиниката за кардиохирургија и не прифаќа да биде национален советник за Кардиохирургија. Тој очекува да види кој ќе биде негов наследник ако во меѓувреме министерот не ја преиспита својата одлука, но не исклучува и да замине од јавното здравство.

Целата емисија ќе може да ја погледнете во текот на утрешниот ден на ТВ24 или на нашиот Јутуб канал.