Чавушоглу: Турција се надева дека разговорите во Истанбул ќе донесат мир во Украина

„Турција се надева дека претстојните преговори меѓу делегациите на Русија и Украина, од утре до среда, ќе доведат до мир во Украина“ – е ставот на шефот на турската дипломатија – Мевлут Чавушоглу.

„На иницијатива на турскиот претседател Ердоган, преговарачките делегации на Русија и Украина ќе се сретнат во Турција. Свесни сме за одговорностите кои произлегуваат од довербата што двете страни ја имаат во Турција. Се надеваме дека средбите ќе резултираат со траен прекин на огнот и ќе овозможат мир“ – напиша Чавушоглу на Твитер, пренесе „Тасс“.

Турскиот претседател Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин за време на телефонскиот разговор синоќа се договориле за нова директна средба меѓу руската и украинската делегација во Истанбул.