Супертајфун на Филипини, надлежните предупредуваат: Не излегувајте на море!

Филипинските власти започнаа да ги евакуираат луѓето од крајбрежните области додека главниот остров Лузон, вклучително и Манила, се подготвува за тајфун од трета категорија што продолжи да се засилува, соопштија официјални лица.

Тајфунот Нору стана супертајфун „по период на експлозивно засилување“, при што постојаните ветрови се зголемија на 185 километри на час од 120 километри на час во саботата навечер, соопшти агенцијата за катастрофи во предупредувањето.

Ќе продолжи да се засилува и може да падне на копно во недела попладне или навечер со постојан ветер од 185 до 205 км/ч, се вели во соопштението.

„Ги замолив нашите градоначалници да се придржуваат до строгите превентивни мерки за евакуација“, изјави Хелен Тан, гувернер на провинцијата Кезон, за локална радио станица. Таа рече дека на рибарите во крајбрежните заедници им е забрането да излегуваат на море. Нору, 11-тиот тропски циклон што ги погоди Филипините оваа година, ќе донесе обилни до обилни дождови во главниот град и околните провинции во недела попладне. „Да се ​​надеваме дека овој тајфун ќе се движи брзо, иако носи силни ветрови“, изјави портпаролот на агенцијата за катастрофи Бернардо Рафаелито Алехандро.