Страшна експлозија на Куба, уништен е хотел

Во главниот град на Куба – Хавана денеска се случи страшна експлозија, комплетно уништен е хотелот „Саратога“.

Полицијата и пожарникарите под урнатините трагаат по преживеани, јавуваат медиумите. Засега не е познато што ја предизвикало експлозијата во хотелот во центарот на градот.

Очевидци опишале дека експлозијата била масовна, уништила автобуси и автомобили кои биле пред хотелот.

Ова здание е изградено во 1930-тите со 96 соби, а повторно е отворен – реновиран во 2005 година.

https://twitter.com/BNONews/status/1522604191394693123?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1522604191394693123%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fpress24.mk%2Fgolema-eksplozija-na-kuba-unishten-hotel-se-traga-po-prezhiveani-video