Силен земјотрес го погоди јужниот дел на Хаити, има загинати и повредени

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди јужниот дел на Хаити, при што загинаа најмалку три лица, а неколку други беа повредени, соопштија властите.

Земјотресот се случил пред зори во близина на градот Јеремија на јужниот брег на длабочина од 10 километри, соопшти Американскиот геолошки институт.

Тројца од загинатите се пронајдени под урнатата куќа каде спасувачите бараат повеќе луѓе, а неколку повредени деца се хоспитализирани.

Земјотресот се случи речиси една година откако претходната магнитуда од 7,2 степени според Рихтеровата скала го погоди јужниот дел на Хаити, при што загинаа повеќе од 2.200 луѓе, а најголема штета претрпе Лес Кај.

Некои луѓе кои ги загубија своите домови минатиот август сè уште живеат во кампови.

Во земјотресот со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала во близина на густо населениот главен град Порт-о-Пренс во 2010 година загинаа најмалку 200.000 луѓе и предизвика големо уништување на зградите.