Руската војска се пробива кон украинските сили на исток

„Руската војска се чини дека се обидува да ги опколи украинските сили кои се борат во сепаратистичките области во источна Украина“. Ова е соопштено од Министерството за одбрана на Велика Британија.

Во извештајот објавен утринава руските сили напредуваат на југ од областа околу Харков и северно од Мариупол.

„Боиштата во северна Украина се „главно статични“, а украинските контранапади ги попречуваат руските напори за реорганизација на нивните сили“ – соопшти британското Министерство.

Русија се потпира на проектили лансирани од нејзина територија за да ја намали изложеноста на нејзините авиони на украински противвоздушни оган, се вели во соопштението.