Русин избоде до смрт двајца Украинци во Германија

Русин е уапсен под сомнение дека убил двајца Украинци со нож во германскиот град Мурнау.

Киев Индипендент јавува дека ова злосторство се случило вчера.

Германската полиција соопшти дека мажите на возраст од 23 и 36 години биле пронајдени со убодни рани по телото во реонот на трговскиот центар.

Се наведува дека еден од нив поради тежината на повредите веднаш починал таму, додека другиот синоќа починал во болница.

Осомничениот, 57-годишен државјанин на Русија, е уапсен во неговиот дом, соопшти полицијата. Обвинителите побараа осомничениот да биде задржан во притвор во текот на истрагата.

Во февруари германската полиција пријави напад со уличен нож врз двајца украински кошаркари во Германија. Од здобиените повреди во болница починаа 17-годишниот Володимир Јермаков и 18-годишниот Артем Козаченко. Осомничените се приведени.

Според Кошаркарскиот сојуз на Киев (ФБК), напаѓачите можеби биле мотивирани од омраза кон Украина. Меѓутоа, германската полиција наводно не верува дека нападот имал политички мотив, објави Т-Онлајн.