Орбан и американските републиканци против паричната помош за Украина

Сојузниците на унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе одржат состанок зад затворени врати со републиканците во Вашингтон за да продолжат да вршат притисок за прекин на американската воена помош за Украина.

Мартон Угрошди, заменик државен секретар на кабинетот на политичкиот директор на премиерот, и Атила Демко, водечкиот академик на Орбан, заедно со членовите на унгарската амбасада во Вашингтон, утре ќе присуствуваат на дводневен настан организиран од конзервативната тинк-тенк фондација Херитиџ.

Првиот ден ќе има панел за војната во Украина, како и за теми како Трансатлантските културни војни. Се очекува да говорат Кели Кари, поранешна амбасадорка на администрацијата на Доналд Трамп и Магор Ерњеи, меѓународен директор на Центарот за основни права, институт организиран од КПАК (Конзервативна политичка акција) во Унгарија.

Според извори од Републиканската партија на Гардијан, некои од присутните, вклучително и републикански членови на Конгресот, биле поканети да се приклучат на разговорите зад затворени врати следниот ден.

Средбата ќе се одржи додека во Вашингтон продолжува тензичната дебата за иднината на Украина. Минатата недела Белата куќа предупреди дека, без акција од Конгресот, парите за купување дополнително оружје и опрема за Киев ќе снемаат до крајот на годината. Републиканците во Сенатот во средата го блокираа нацрт-законот за итни трошоци за финансирање на војната во Украина.

Дипломатски извор близок до унгарската амбасада изјави: „Орбан е убеден дека помошта за Украина нема да помине во Конгресот“. Затоа се обидува да ја блокира помошта од ЕУ“.

Орбан е чест критичар на помагањето на Украина во борбата против руската инвазија. Се смета за најблизок сојузник на Владимир Путин во ЕУ во последниве години, тој беше фотографиран како се смешка и се ракува со рускиот претседател во Пекинг пред два месеци.