Од ноќеска дизелот поскапува за 2 денари!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,85% во однос на одлуката од 24.03.2022 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 2,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се зголемува за 1,044 ден/кг и ќе изнесува 56,207 ден/кг.

Од 26.3.2022 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин                            ЕУРОСУПЕР БС – 95                                            82,00  (денари/литар)

Моторен бензин                           ЕУРОСУПЕР БС – 98                                            84,00  (денари/литар)

Дизел гориво                                   ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)                                86,00       (денари/литар)

Масло за горење                           Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)                                   81,00      (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                                                                                56,207 (денари/килограм)