Одлучувачки ден во САД: „Супер вторник“ меѓу Трамп и Бајден

Во текот на денешниот ден во САД ќе имаат конечна јасност за тоа кои се нивните претседателски кандидати – а тоа речиси сигурно ќе бидат Џо Бајден од Демократска партија и Доналд Трамп од Републиканска партија.

Денеска е т,н, „супер вторник“ – денот кога 15 сојузни држави и Американска Самоа ќе гласаат на првичните претседателски избори. Двете големи партии ќе гласаат во Алабама, Арканзас, Калифорнија, Колорадо, Ајова, Мејн, Масачусетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Тексас, Јута, Вермонт и Вирџинија, а РП ќе гласа и во Алјаска. Врховниот суд на САД вчера му дозволи на Доналд Трамп да учествува во гласањето во Колорадо. По одлуката на судиите, државата Мејн го повлече барањето за отстранување на Трамп од прелиминарните избори.

Во американските претседателски прелиминарни избори, двете најголеми партии всушност не го избираат само својот кандидат, туку и делегатите на соодветниот национален форум, кој официјално ќе го номинира претседателскиот кандидат. Секоја држава испраќа различен број делегати, во зависност од населението. Партиските форуми ќе се одржат во текот на летото.

Досега Републиканската партија организираше прелиминарни избори во 9 држави и Девствените острови. Трамп освои 273 делегати наспроти 43-те на Ники Хејли. За да стане јасно дека Трамп е републиканскиот кандидат, тој треба да обезбеди 1.215 делегати. 865 од делегатите ќе се емитуваат на денешниот супер вторник.

Демократската партија досега организираше прелиминарни избори во 4 држави. Претседателот Џо Бајден обезбеди 206 делегати, а загуби само 2. На Џо Бајден му требаат 1.968 делегати за да стане претседателски кандидат. Денеска треба да се изберат 1.499 делегати на Конвенцијата на Републиканската партија.

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември годинава.