Ковид 19: Бројот на активни случаи во земјава падна под 10.000

МЗ информира дека во последните 24 часа направени се 1.707 тестови, а регистрирани се 465 нови случаи на КОВИД-19 – Скопје – 341, Кавадарци – 21, Струмица – 19, Штип – 15, Куманово – 13, Охрид – 11…

Од вкупниот број на позитивни (920), регистрирани се 92 реинфекции.

Регистрирани сe 1.880 оздравени пациенти од: Скопје – 1.181, Кавадарци – 81, Куманово – 68, Битола – 63, Струмица – 56, Велес – 55, Гевгелија – 39…

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 20 починати лица: 6 починати лица од Скопје (70г, 71г, 75г, 80г, 83г и 95г), по две починати лица од Кочани (60г и 75г), Неготино (78г и88г), Прилеп (72г и 77г) и по едно од Велес (78г), Кичево (66г), Куманово (83г), Охрид (93г), Свети Николе (80г), Струга (80г), Струмица (76г) и Штип (68г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Ресен (72г), починато во домашни услови.

Бројот на починати е 8.768, а бројот на активни случаи изнесува 9.699.