Зеленски не чул за руски мировен предлог – Кремљ тврди, го испративме на 15. април

Претседателот на Украина – Володимир Зеленски денеска изјави дека не знае дека постои документ ниту видел документ во врска со мировни преговори што Кремљ вели дека го испратиле во Украина.

Од друга страна, пак, портпаролот на Кремљ – Дмитриј Песков изјави дека на 15. парил до украинските власти бил испратен нацрт мировен договор, но дека се уште не добиле одговор.

„Топката е во нивно поле, Русија сега чека на одговор“ – изјави Песков.