Зеленски: На светот му е јасно дека Русија претрпе пораз

Украинскиот претседател – Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до јавноста рече дека Русија претрпела стратешки пораз во Украина и дека тоа му е јасно на целиот свет.

„На Русија и недостасува храброст да го признае тоа“ – потенцираше Зеленски.

Украинскиот претседател додаде дека руските сили се кукавици кои се обидуваат да ја скријат вистината зад ракетни, воздушни и топовски напади.

Тој им се заблагодари на медицинските сестри и болничарите што ги спасиле животите на украинските војници и додаде дека руските сили уништиле 570 здравствени установи од почетокот на војната.