Browsing Tag

Олаф Шолц

Шолц: Решително ќе се бориме со пандемијата, ќе ја добиеме борбата и ќе ја надминеме кризата

„Имаме многу работа, немаме време за губење“ е пораката што ја испрати германскиот канцелар Олаф Шолц на денешното прво обраќање во Бундестагот. Тој рече дека граѓаните на последните избори се одлучиле за развој и развојот треба да успее во…

Канцеларот Шолц: Не смее да има црвени линии во борбата против Ковид 19

Новоименуваниот германски канцелар - Олаф Шолц повика на флексибилност во преземањето на мерките во борба против пандемијата на коронавирус. „Не смее да има црвени линии, оваа пандемија навистина ни го покажа тоа. Секогаш мора да бидеме…

Олаф Шолц e деветтиот канцелар на Германија

Социјалдемократот Олаф Шолц (63) е деветтиот канцелар на Германија. Тој денеска доби поддршка од германскиот парламент за да биде наследник на Ангела Меркел. Од 707 гласови, Шолц доби 395, а потребното мнозинство изнесува 369. Шолц…

Новиот германски канцелар ќе се бира на 8. декември

Во среда, на 8. декември германскиот Бундестаг ќе го избере новиот канцелар, соопштија од Службата за информирање на германскиот Парламент. Ангела Меркел во среда и официјално ќе биде заменета од социјалдемократот - Олаф Шолц кој е…