Browsing Category

Избор

Се стресе Босна и Херцеговина (БиХ). Јачината на потресот е 3,3 степени според Рихтерова скала, а епицентарот е 18 километри северозападно од градот Билече. Земјотресот е почувствуван и во Далмација. Локалните медиуми пренесуваат дека потресот е забележан на длабочина од десет километри.…
Повеќе...

Низа критики за зголемените плати на германските пратеници

Алијансата на германските даночни обврзници денеска го критикуваше автоматското зголемување на платите на претставниците на Бундестагот, кое годинава ќе се зголеми за 635,50 евра. „Овој автоматски механизам на покачување на платите мора…

Пет години по смртта на Оливер Драгојевиќ излегува негова нова песна

Поминаа повеќе од пет години откако почина еден од најголемите регионални музички ѕвезди Оливер Драгојевиќ. Сепак сеќавањето за него живее во неговата музика, неговиот имиџ и хитовите што никогаш нема да бидат заборавени. Токму затоа…

Палевски ќе го екстрадираат веднаш откако ќе се завршат административните документи

Заменик министерката за правда - Викторија Аврамовска – Мадиќ во врска со екстрадицијата на Љупчо Палевски, осомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, вели дека се очекува тој да биде екстрадиран веднаш по завршувањето на…

Од денеска намалени цени на над 3.000 производи во супермаркетите во Грција

Цените на над 3.000 производи за чистење и за лична хигиена, од денеска се очекува да бидат намалени и до 18 отсто во грчките супермаркети, според податоците од Министерството за развој на Грција, а во рамките на владините мерки за…

Ќе поскапат ли одморите во Грција?

Данокот за надминување на последиците од климатската криза во туризмот, кој е на сила од почетокот на годинава во Грција, ја заменува досега постоечката туристичка такса. Ова во интервју за БТА го објасни министерката за туризам на…

МВР воведе електронско закажување термини за лични документи

Од денес може електронски да се поднесе барање за вадење лични документи со новото уставно име Северна Македонија. Бидејќи на телефонскиот број 072/929-292 со часови се чека да се јави операторот и да се закаже термин, Министерството за…

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел денеска изјави дека е „згрозен од веста за уште еден масакр“ на северот на Газа во кој загинаа Палестинци кои чекаа ред за храна. – Ужаснат сум од…

Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград отворен за сообраќај, дојавите за бомби биле лажни

Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград е повторно отворен од 22 часот и 30 минути по добиена дојава за бомба во авион на „Визер“ на летот од Белград за Барселона, потврдија за српски „Блиц“ од аеродромот. Како што изјавија, им се…

Просинечки го состави својот идеален тим

Легендарниот хрватски фудбалер Роберт Просинечки во интервју за „Мондо“ го состави идеалниот тим од фудбалери кои му биле соиграчи во текот на кариерата. Поранешниот фудбалер на Динамо, Црвена звезда, Реал Мадрид, Барселона, Овиедо,…