Browsing Category

Избор

„На светот му се заканува прекин на струја. Глобалните електроенергетски мрежи наскоро ќе се соочат со најголемиот тест во последните децении, бидејќи производството на електрична енергија моментално е пренатрупано во најголемите светски економии“ - пишува Bloomberg.Според нивните информации,…
Повеќе...

Бугарски историчар: БПЦ ќе мора да ја признае МПЦ!

„Бугарската православна црква ќе мора да ја признае македонската како една од многуте православни цркви во светот, а не како единствената со која има директно заедничко историско минато“.Ова е став на црковниот аналитичар и историчар…

Лагард: Криптовалутите не вредат ништо!

Кристин Лагард - претседателка на Европската Централна банка вели дека криптовалутите не вредат ниту пара.„Мојата многу скромна проценка е дека не вредат ништо. Тоа не се заснова на ништо. Нема основно средство кое ќе делува како сидро…

Парламентот во Словенија денеска ќе гласа за нов мандатар на Владата

Парламентот во Словенија денеска ќе гласа по предлогот за назначување на Роберт Голоб за мандатар на новата влада. Ова е прв чекор кон формирањето на извршната власт во земјата по изборите одржани на 24. април.Голоб вчера го потпиша…

Над 20.000 воени злосторства се извршени од почетокот на руската инвазија

Украинските власти одат со информација за околу 20.000 случаи на воени злосторства, евидентирани во трите месеци од руската инвазија.Полициските истражители регистрирале 13.500 случаи, изјави министерот за внатрешни работи - Денис…

Загинаа 19 ученици и двајца наставници во напад во училиште во Тексас

Хорор во училиште во Тексас - 19 деца загинаа при пукање во основно училиште, јавија американски медиуми. Во инцидентот загинале и две возрасни лица.Напаѓачот, 18-годишник, е убиен од безбедносните силиИнформациите се дека…

Радев: На 24. мај сите сме Бугари!

„На 24 мај сите сме Бугари“ – вака започна честитката за празникот Свети Кирил и Методиј од бугарскиот претседател Румен Радев.„Денес има седум милиони Бугари во Бугарија, милиони други се надвор од татковината. Но, секогаш постои…

Дендиас утре доаѓа во земјава!

Министерот за надворешни работи на Грција - Никос Дендиас утре ќе биде во еднодневна посета на земјава и ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи - Бујар Османи.Дополнително зајакнување на билатералните односи во сите…

Лавров: Западните политичари не учеле добро на училиште и не ја познаваат Русија!

Министерот за надворешни работи на Русија - Сергеј Лавров смета дека западните политичари, кои велат дека е „неопходно да се победи Русија на бојното поле“, најверојатно не учеле добро на училиште и добро не ја познаваат земјата.„Тие…

Мајмунските сипаници стигнаа и до Словенија

Прв потврден случај на мајмунска сипаница во Словенија кај пациент кој во понеделникот не бил хоспитализиран на Инфективната клиника.Се работи за маж кој се вратил од Канарските острови, а Словенечкиот национален институт за јавно…