Browsing Category

Избор

Илјадници Израелци кои со марш бараат ослободување на заложниците од Газа денеска стигнаа во Ерусалим, додека преговарачите се подготвуваат за продолжување на преговорите во Каиро, кои би вклучиле договор за размена на заложници и заробеници со Хамас. Колона демонстранти, предводени од…
Повеќе...

Акциите на „Алкалоид“ добра инвестиција – вложени 580.000 евра преку блок трансакција

Речиси 580.000 евра се инвестирани во 1.754 акции на „Алкалоид“. Се работи за блок трансакција, што значи хартиите од вредност се продадени на познат купувач. Според официјалната дневна листа на Македонска берза, трасакцијата е извршена…

Сунак: Исламистите и екстремните десничари ја поткопуваат нашата демократија

Исламистичките и десничарските екстремисти намерно ја поткопуваат мултиетничката демократија во Велика Британија, изјави синоќа премиерот Риши Сунак, и притоа повика на посилен одговор против говорот на омраза и криминалот. Британските…

ДУИ: Скандалозно – ВМРО најавува камшикување на граѓаните поради првиот премиер Албанец

„Демократската унија за интеграција најостро ја осудува денешната најава на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Силјановска за камшикување на гласачите и избирачите во нашата земја. Уште пред да бидат дел од листата на кандидати за Претседател, ВМРО-…

Хасани: ЕУ повеќе не може да избегнува тешки избори

За албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Игли Хасани, Европската унија не смее да потфрли во обликувањето на транзицијата, доколку сака да стане актер кој навистина може да влијае на настаните на Блискиот Исток или во Украина…

Ковачевски на средба со шпанскиот премиер Санчез: С. Македонија единствено со СДСМ има извесна…

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на вториот ден од посета на Рим, Италија, по повод учеството на Изборниот конгрес на ПЕС, оствари средба со лидерот на шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) и премиер на Кралството…

Ердоган: Обидот на Турција да преговара меѓу Русија и Украина не доби поддршка

Турските иницијативи за изнаоѓање мирно решение за конфликтот меѓу Русија и Украина пропаднаа поради недостиг на поддршка, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на отворањето на Форумот за дипломатија во Анталија, пренесе ТАСС.…

Вучиќ: Западот бара да го признаеме Косово и да воведеме санкции кон Русија

Западот бара три работи од нас, да го признаеме Косово, да воведеме санкции против Русија и Србија да се откаже од Република Српска, изјави на денешната прес-конференција, претседателот на Србија, Александар Вучиќ „Откажувањето од…

Бајден најави дека САД ќе испорачаат помош во Газа по воздушен пат

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот објави дека американската војска ќе започне со авионско исфрлање храна и залихи за цивилите во Појасот Газа во наредните денови, еден ден по смртоносните истрели врз Палестинците кои чекаа…

(Видео) Експлозија во Албанија: две лица загинаа, седуммина се повредени, меѓу нив и народен…

Во експлозија во магацин во Лушња, Албанија, две лица загинаа, а седум се повредени. Загинаа татко и син, а меѓу повредените е и пратеникот од социјалистите Бујар Чела. Експлозијата предизвикала штета и на околните згради, јавуваат…