Фон дер Лајен не е заинтересирана да стане шефица на НАТО

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека не е заинтересирана да стане нов лидер на НАТО и да го наследи досегашниот шеф на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг, поранешен норвешки премиер, беше генерален секретар на НАТО од 2014 година. Неговиот мандат истече минатата година, но беше продолжен за да се обезбеди стабилност по почетокот на руската инвазија на Украина.

Се очекува лидерите на членките на НАТО да изберат наследник кога ќе се сретнат на самитот во Вилнус, Литванија, на 11-12 јули.

Ниту еден кандидат не е јавно предложен и тешко дека Столтенберг повторно ќе го продолжи мандатот.

Фон дер Лајен често се споменуваше како можен следен лидер на НАТО, бидејќи се сугерираше дека е време жената да ја преземе улогата за прв пат, но 64-годишниот германски политичар од централнодесничарот, кој служеше како министерот за одбрана од 2013 до 2019 година, во интервју за германската WDR што беше емитувано денеска, ја отфрли идејата за влез во НАТО.

„Сигурно не сум достапен за тоа. Мислам дека НАТО е супер, и ако не постоеше, ќе требаше да се создаде. Навистина, навистина уживав да работам во НАТО како министер за одбрана, но секако не сум достапен да ја работам таа работа. Моето место е во Европа“, одговори Фон дер Лајен.

Таа повторно одби да одговори на прашањето дали ќе се кандидира за втор мандат на чело на Европската комисија по изборите за Европскиот парламент следната година, велејќи дека планира да донесе одлука во втората половина на годината.