Утре средба Макрон – Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе оди во Кремљ за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Макрон ќе оди во Москва со надеж за значителен напредок на патот кон деескалација во Украина.

Разговорите најверојатно ќе се одржат во понеделник попладне и навечер. Не е поставено временско ограничување, а двајцата шефови на држави ќе се сретнат сами – исклучиво придружувани од преведувачи и лица кои земаат белешки.

Состанокот очи в очи е замислен за да промовира најотворен можен дијалог, без присуството на нивните соодветни тимови да влијаат врз двајцата претседатели.

Последната средба меѓу двајцата претседатели датира од мај 2018 година, во Санкт Петербург.

Емануел Макрон досега ја минимизира можноста за инвазија на Украина:

„Геополитичката цел на Русија денес очигледно не е Украина, туку да ги разјасни правилата за кохабитација со НАТО и ЕУ“ – уверува тој.

По средбата во Москва, во вторник Макрон ќе отпатува за Украина. Тој се надева дека ќе може да му претстави на Володимир Зеленски, украинскиот претседател со кој ќе се сретне во Киев, смирувачки елементи.