Украина доби селектор пред гостувањето во Скопје – Сергеј Ребров со нов предизвик

Фудбалскиот сојуз на Украина денеска објави дека поранешниот напаѓач Сергеј Ребров е нов селектор и ќе ја извршува функцијата до крајот на Светското првенство во 2026 година.
49-годишниот тренер ја презема работата на привремениот селектор Руслан Ротан и потпиша договор до 30 јули 2026 година.

Ротан беше назначен во февруари откако истече договорот на претходниот селектор Олександар Петраков и ја предводеше Украина во нивниот прв квалификациски натпревар за ЕП 2024, каде што беа поразени со 2-0 од Англија.

Ребров, кој играше за Динамо Киев и Тотенхем, одигра 75 меча за Украина помеѓу 1992 и 2006 година, а како играч се повлече во 2009 година. Играше и за Вест Хем Јунајтед и Рубин Казан.

Тој ќе ја предводи репрезентацијата на пријателскиот натпревар против Германија на 12 јуни, пред евроквалификациите против Северна Македонија и Малта подоцна овој месец.
Како тренер во Динамо, Ребров освои две титули во украинската лига помеѓу 2014 и 2017 година, пред да помине време во Саудиска Арабија и Унгарија.

Минатата недела Ребров најави заминување од Ал Аин каде што беше две години и со кој во првата сезона ги освои шампионатот и купот.