Трамп обвинет во случајот со доверливи документи

Федералната голема порота во Флорида вчера го обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп поради неговото задржување чувствителни владини документи откако тој ја напушти Белата куќа.

Одделот за правда го информираше Трамп дека е обвинет и побара од него да се појави прво на суд во Мајами во вторник, потврди поранешниот претседател на својата платформа на социјалните мрежи.

„Корумпираната администрација на Бајден ги извести моите адвокати дека сум обвинет, навидум поради измамата со кутиите“, напиша Трамп на својата платформа „Truth Social“.

Неколку медиуми објавија дека Трамп е обвинет по седум точки поврзани со неговото ракување со доверливи документи и попречување на правдата.

Обвинението останува запечатено, но седум медиуми, повикувајќи се на извори запознаени со случајот, објавија дека содржи неколку кривични пријави.

Во барањето за налог за претрес на имотот на Трамп во Мар-а-Лаго минатата година, ФБИ наведе три статути кои можеби биле прекршени.

Првиот е дел од Законот за шпионажа и забранува неовластено пренесување или задржување на „информации за националната одбрана“, како што се доверливи владини документи.

Друг статут се однесува на опструкција на федералната истрага со уништување, менување и фалсификување на записите.

За прекршување на двата статута се предвидува затворска казна од 10 до 20 години.

Обвинението го прави Трамп првиот поранешен претседател обвинет пред федералниот суд. Тој се соочува со одделни обвиненија во сојузната држава Њујорк за фалсификување деловни досиеја за да скрие ненадејна исплата на ѕвезда на филм за возрасни во 2016 година. Тој се изјасни за невин во тој случај.

Адвокатите на Трамп не одговорија веднаш на барањето за коментар.

Портпаролот на специјалниот советник Џек Смит, кој ја води истрагата, одби да коментира.

Во изјавата за заклетва пред федералниот суд минатата година, агент на ФБИ рече дека постои веројатна причина да се верува дека се извршени неколку злосторства, вклучително и опструкција и незаконско задржување на чувствителните досиеја на одбраната.

Одделот за правда истражува дали Трамп лошо постапил со доверливи документи што ги задржал по напуштањето на Белата куќа во 2021 година.

Инспекторите заплениле околу 13.000 документи од имотот на Трамп Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида, пред речиси една година. Сто беа означени како доверливи, иако еден од адвокатите на Трамп претходно изјави дека сите записи со доверливи ознаки се вратени на владата.

Трамп претходно го бранеше своето задржување на документите, сугерирајќи дека ги декласифицирал додека бил претседател.

Сепак, Трамп не обезбеди докази за тоа, а неговите адвокати одбија да го кажат тој аргумент во судските поднесоци.