Само уште три непознати учесници на Мундијалот во Катар

Од вкупно 32 фудбалски селекции кои ќе настапат на Светското фудбалско првенство во Катар кон крајот на годинава, досега познати се 29 учесници.

Од Азија: Иран, Катар, Саудиска Арабија, Јужна Кореја, Јапонија.

Од Африка: Гана, Мароко, Сенегал, Камерун, Тунис.

Од Европа: Англија, Белгија, Германија, Данска, Шпанија, Холандија, Полска, Португалија, Србија, Франција, Хрватска и Швајцарија.

Од Северна Америка: Канада, САД, Мексико.

Од Јужна Америка: Аргентина, Бразил, Еквадор, Уругвај.

Преостанатите три селекции кои ќе играат на Светското првенство во 2022 година ќе бидат одредени како резултат на плеј офот:

Костарика – Нов Зеланд

Обединетите Арапски Емирати – Австралија

Велс — Украина/Шкотска.

Светското првенство ќе се одржи во Катар од 21 ноември до 18 декември.

Извлекувањето на групите е утре (1. април) во Доха.