Путин: Имаме околу две недели да се подготвиме за Омикрон

„Русија има само две недели да се подготви за бранот на Омикрон варијантата на коронавирус“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

„Гледаме што се случува во светот и тоа покажува дека имаме околу две недели да се подготвиме“, рече Путин и повика на побрзо тестирање и вакцинација на граѓаните.

Од СЗО соопштуваат дека повеќе од половина од населението во Европа би можеле да бидат заразени со Омикрон во рок од два месеца, а Русија штотуку почна да излегува од смртоносниот бран на пандемијата предизвикан од Делта варијантата на вирусот.

„Во секој случај, вакцината ‘Спутник V’ е доволно ефикасна. Можеби повеќе од другите вакцини што се користат во светот“, рече Путин.