Почина ѕвездата на Бетмен – актерот имаше само 66 години

Актерот Кевин Конрој, кој почина, беше Бетмен со генерации обожаватели кога го изразуваше Темниот витез во иконите цртани Бетман: Анимирана серија и Лига на правдата, како и мноштво видео игри, вклучувајќи ја и франшизата Бетмен Аркам. Имаше 66 години.

Тој беше најпознат како актер во анимираните серии, филмови и игри од франшизата на DC. Најмногу се занимавал со синхронизација.

Првите извештаи за смртта на Конрој, по кратка битка со ракот, дојдоа од Дајан Першинг, која ја играше Отровната Ајви заедно со Конрој во легендарната серија Бетмен: Анимираната серија, пред да биде потврдена од Ворнер Брос. Анимација.

„Многу тажна вест: Нашиот сакан глас на Бетмен, Кевин Конрој, почина вчера. Тој беше болен некое време, но навистина вложи многу време на конвенциите, на радост на многу фанови“, напиша таа на Фејсбук.

Ќе им недостига на многумина, не само на актерската екипа, туку и на многу фанови ширум светот“, напиша колега.

„Кевин беше многу повеќе од актер на кој имав задоволство да го дадам кастингот и да го режирам – тој беше драг пријател од 30+ години, чија љубезност и дарежлив дух не знаеја граници“, рече директорот на кастингот Андреа Романо во соопштението за печатот обезбедено од Warner Bros.