Папата Франциск наполни 85 години

Честитки од целиот свет стигнуваат за папата Франциск – наполни 85 години.

Поглаварот на Римокатоличката црква – Хорхе Марио Бергољо е во добра физичка кондиција иако летоска имаше операција на дебелото црево и повеќе од една недела беше во болница.

Во септември годинава рече дека закрепнал и дека неговото целокупно здравје е подобрено.