Папата бара да се сретне со Путин за да проба да ја запре војната

Во интервју за италијанскиот дневен весник весник „Кориере дела сера”поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск потврди дека побарал средба со рускиот претседател – Владимир Путин во Москва за да се обиде да ја запре војната во Украина. Тој тврди дека се уште не добил никаков одговор.

Папата во интервјуто вели и дека патријархот на Руската православна црква – Кирил, кој, според пишувањата на западни медиуми, ја поддржува војната никако „не може да стане ѓакон на Путин”.