Невреме во Истанбул – загинаа четири луѓе

Најмалку четворица загинати и дваесетина повредени е епологот од страшното невреме што го зафати Истанбул. Меѓу загинатите, според првичните информации, има и странски државјанин

Силниот ветер корнел дрвја, а се превртеле и три камиони.

Најмалку шест авиони на „Туркиш ерлајнс“, што требало да слетаат во Истанбул, се пренасочени кон Анкара и Измир, јавува агенцијата Анадолија.

Најмалку едно лице загина денеска во силно невреме што го погоди Истанбул и предизвика хаос во петнаесетмилионскиот град, а има повредени и во други делови на Турција.

Една жена загинала во квартот Есенјурт кога врз неа и нејзиното дете се урнал дел од покрив.

Силниот ветер урнал саат-кула, а Босфорскиот теснец е затворен за поморски сообраќај.