Макрон во прва посета на САД од почетокот на мандатот на Бајден

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Вашингтон во својата прва државна посета откако Џо Бајден ја презеде функцијата претседател на САД.

Ова е ретка државна посета која има за цел да го истакне француско-американското пријателство наместо жестоката економска конкуренција меѓу двете земји.

Повеќе од една година откако Австралија го откажа договорот за купување француски подморници по договорот за безбедност на САД-Велика Британија и Австралија, според кој француско-американските односи достигнаа точка на прекин, се очекува двете земји да покажат единство наспроти заедничките закани од Русија и Кина, соопшти агенцијата. Но, најголемиот проблем во Овалната соба ќе биде американскиот Закон за намалување на инфлацијата (ИРА), додава Ројтерс.

Европејците веруваат дека огромен пакет субвенции за американските производители би можел да и нанесе фатален удар на индустријата во Европа, која веќе е загрозена од високите цени на енергијата предизвикани од рускиот напад врз Украина, наведува агенцијата.

Макрон ќе се обиде да ги убеди САД дека е во нивен интерес да не ги ослабуваат европските компании во време кога западните сојузници се соочуваат со силна економска конкуренција од Кина, за која велат дека ја користи својата економска моќ како дипломатски потпора, пишува британската агенција.

„ Кога станува збор за убедување, ќе се каже дека очигледно постои кинески предизвик и дека можеме да им помогнеме на другите во ЕУ да го видат тоа. Но, не можете да барате од нас да се согласиме со ИРА, која е против нас“, изјави дипломат за Ројтерс, кој не сакаше да биде именуван.

Францускиот лидер ќе се обиде да преговара за исклучоците за европските компании, по линијата на оние што веќе ги доделија Мексико и Канада, рече советникот на францускиот претседател.

Германските производители на автомобили, за кои САД се главен извозен пазар, се меѓу најголемите жртви на пакетот ИРА што ги субвенционира електричните автомобили произведени во САД, рече тој.

Француските производители на автомобили не извезуваат во САД, но Франција има големи производители на автоделови кои би биле погодени, додава агенцијата.

Белата куќа ќе разговара и за енергетските прашања, а Франција се надева дека ќе ја зголеми соработката во областа на нуклеарната енергија, додаде Ројтерс. Макрон сака Франција да изгради повеќе нуклеарни реактори, но се бори со проблеми со корозија во нејзините стари централи, соопшти агенцијата.