Кој ќе го наследи Столтенберг во НАТО – Могерини, Меј, Руте или Јоханис?

Јенс Столтенберг – генералниот секретар на НАТО по завршувањето на мандатот во септември заминува на функцијата претседател на норвешката Централна банка, па Алијансата има задача да избере негов наследник.

Германската агенција ДПА лицитира со имиња, можни наследници.

Главни кандидати за оваа функција се поранешната британска премиерка Тереза Меј, холандскиот премиер Марк Руте, романскиот претседател Клаус Јоханис, естонската премиерка Каја Калас и поранешната висока претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ – Федерика Могерини.

Столтенберг е генерален секретар на НАТО од 2014 година, а неговиот сегашен мандат истекува во септември.

Тој претходно беше норвешки премиер од 2005 до 2013 година.