Во Русија досега над 11 милиони луѓе заразени со Ковид-19

Во Русија денеска се регистрирани 57.212 нови случаи на коронавирусот, што претставува зголемување во споредба со вчера кога се заразиле 49.513 лица.

Со тоа вкупниот број на регистрирани случаи на Ковид-19 од почетокот на пандемијата надмина 11 милиони.

Рускиот Кризен штаб соопшти дека во изминатите 24 часа починале 681 пациент, а од почетокот на пандемијата животот го загубиле 325.433 луѓе.