Browsing Category

Економија и бизнис

Речиси 580.000 евра се инвестирани во 1.754 акции на „Алкалоид“. Се работи за блок трансакција, што значи хартиите од вредност се продадени на познат купувач. Според официјалната дневна листа на Македонска берза, трасакцијата е извршена на последниот ден од февруари. За една акција е платена цена…
Повеќе...

Вредноста на биткоинот падна на 57.695 евра

Биткоинот вчера околу 15 часот падна благо за 1,02 отсто на 57.695,27 евра на најголемата светска берза за криптовалути Binance. Ова го прекина извонредниот нахакан тренд на Биткоин оваа недела. Индексот на страв и алчност (Fear and…

Граѓаните стравуваат од нов ценовен шок – Кога ќе се изгласа Законот за нефер трговски…

Гарантираната цена од денеска не важи. Трговците велат дека нема да има енормно поскапување, но ќе има ценовни поместувања. Властите очекуваат морално однесување од трговците, а граѓаните стравуваат од ценовен шок. Денеска при пазарење…

Дел од маркетите веќе ги зголемија цените, тврдат од Државниот пазарен инспекторат

Според првичните информации од Државниот пазарен инспекторат, дел од маркетите во земјава ги немаат зголемено цените на производите, а дел ги имаат, откако од денеска повеќе не важи одлуката на Владата за „гарантирани цени“ на дел од…

Во јануари просечната каматна стапка на кредитите во Македонија 5,55 проценти

Во јануари, по годишниот раст од 0,57 процентни поени, просечната стапка на вкупните кредити изнесува 5,55 проценти. Кај депозитите движењето на годишно ниво е за 0,79 процентни поени, по што каматната стапка е 1,72 проценти, покажуваат…

Бислимоски: За 35 отсто се намалува цената за потрошена топлинска енергија за деловните корисници во…

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ) за 35 отсто ја намали цената на парно греење за сите деловни корисници во Град Скопје. Одлуката за намалување на цената, како што рече…

Мерката „гарантирана цена“ прекинува да важи – поскапува храната

Владата ја укинува мерката „гарантирани цени“. Лебот, млекото, сирењето, јајцата, тестенините, како и овошјето и зеленчукот од петок ќе се продаваат по пазарни, поскапени цени. На мерката „гарантирани цени“ ѝ се ближи крајот. Граѓаните…

Пензионерите ќе добијат 5% повисоки мартовски пензии

Направена е пресметката за усогласувањето на пензиите, со кое ќе има статистичко покачување за пет проценти. Ова денеска го изјави министерот за труд и социјална политика - Ѓоко Велковски. На новинарско прашање, тој рече дека податоците…

АЛКАЛОИД со раст на консолидираниот извоз од 17%, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови…

Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – декември 2023 година продажбите достигнуваат 12.261.902.275 денари, што е за 16 % повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Вкупните консолидирани…

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДС и ДУИ потрошувачката кошничка од 500 евра во 2017 е скоро 1.000 евра денес

„Со СДС и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема од 500 евра во 2017 на скоро 1.000 евра денес За 7 години животот на граѓаните е двојно поскап. Заради лошото владеење на СДС и ДУИ за тоа што во 2017 година требало да…