Browsing Category

Хроника

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите од полицијата, тој загинал во сообраќајна несреќа на околу 1.400 метри по клучката за езерото Младост, кај Велес. „На 07.12.2023 во 15.45 часот пронајдено е патничко…
Повеќе...

Одново исчезна велешанец, случајот го пријавил внукот

МВР извести дека вчера во 19 часот во полициска станица А.К.(46) од Велес пријавил дека од домот се оддалечил неговиот вујко Д.П.(59) од Велес, кој живеел сам. – Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето – велат од полицијата.

Нови шпекулации: Палевски пребегал во Белорусија?

Повеќе медиуми почнувајќи од ТВ Алфа објавија нови информации дека Љупчо Палевски - Палчо имал план да избега во Минск. Во продолжение ја пренесуваме оваа реконструкција за бегањето на Палевски: 30 ноември, ден четврток. Скопје е…

Бугарското МВР се огласи во однос на Палчо: Немаме информации дека се наоѓа на наша територија

Бугарското МВР нема податоци дека Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничениот за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот Панче Жежовски од Велес, се наоѓа на територијата на Бугарија, пренесуваат бугарските медиуми.…

(Фото) Морничави сцени од местото каде е запален автомобилот во кој се возела Вања

Како што јавува новинарот на Телеграф.рс од местото на настанот, на терен се видливи траги од запален автомобил. Во атарот на македонското село Бразда, беше пронајден опожарен автомобил во кој пред една недела беше киднапирана Вања…

Анализа: Целосна реконструкција на убиствата на Вања и Панче

Дебар Маало – Мирковци (Скопска Црна Гора) – Бразда – непознат правец. Вака од прилика изгледа траекторијата на движење на убиецот на Вања и неговите помошници. Сѐ започнува во строгиот центар на Скопје. Зградата се наоѓа близу булеварот…

Улични кучиња – најголем проблем: Нови случаи на искасани од кучиња скитници

Грѓаните постојано се жалат за проблемот со уличните кучиња. Особено за овој проблем се жалат скопјаните кои често се мета на кучињата скитници. И во претходното деноноќие ова претставуваше пробле На 01.12.2023 во 01.10 часот во…

Шести ден продолжува потрагата по исчезнатата Вања

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во пребарувањето вклучени се стотици полицајци, граѓани, ловџии. За Вања распишана е и потерница на „Интерпол“.…

Албанец провоцирал во Велес: Во дворот на училиште истакнал албанско знаме

Ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште во Велес. Во СВР Велес денеска во 10 часот директорот на Општинското средно училиште „Јовче Тесличков“, Васко Трајковски пријавил дека ученик истакнал знаме на Република…

72 часа по исчезнувањето Балканот на нозе: Сите ја бараат Вања

Балканот е на нозе. Грчка организација за деца, српски, бугарски, албански медиуми, сите објавуваат за Вања. И по 72 часа од исчезнувањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска од центарот на Скопје нема ниту трага. Нејзината фотографија не се…