Шефицата на бугарската дипломатија има корона

Теодора Генчовска – министерката за надворешни работи на Бугарија е позитивна на Ковид-19.

Од тамошното МНР соопштија дека таа е вакцинирана со две дози вакцина против коронавирус.

Генчовска ќе остане под лекарски надзор, и во изолација.

Нејзината функција во тој период ќе ја извршува заменичката Ирена Димитрова.