Шведска е европски ракометен шампион

Машката ракометна репрезентација на Шведска го освои трофејот на 15. Европско ракометно првенство кое месецов се одржуваше во Унгарија и Словачка.

Швеѓаните во Будимпешта во неизвесен натпревар славеа победа со 27:26 со гол постигнат од пенал по истекот на 60. минута.

Највисоката предност која ја имаше една од двете репрезентации во текот на финалето изнесуваше два гола.

На овој начин шведските ракометари се реваншираа за поразот во Загреб во финалето на ЕП 2018 година. За нив овој трофеј е прв по пауза од 20 години кога беа на европскиот трон.

Во предигра на големото финале, Данска ја победи Франција со 35:32 (по продолженија) и се закити со бронзениот медал.

Шведска е рекордер со освоени пет титули, Шпанија остана на двете од претходните две првенства.