Фрчат санкции против Русија, поради инвазијата врз Украина

Инвазијата на Русија врз Украина предизвика лавина санкции, а глобалните лидери се обидуваат да го засилат притисокот врз Кремљ.

Претседателот на САД – Џо Бајден прв објави санкции, неколку часа откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи „воена операција“ во Украина.

Првата транша ќе погоди четири руски банки — вклучително и двете најголеми во земјата, Сбербанк и ВТБ банка — прекинат повеќе од половина од увозот на технологија во Русија и цел на неколку олигарси во земјата.

ЕУ се согласи да воведе санкции кои „ќе имаат максимално влијание врз руската економија и политичката елита“, изјави шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Тие планираат да таргетираат „70 отсто од рускиот банкарски пазар“ и клучните државни компании, вклучително и оние од областа на одбраната.

Велика Британија воведе сличен пакет санкции за да го казни Путин, кого премиерот Борис Џонсон го нарече „крвав агресор“.

Покрај замрзнувањето на имотот на руската банка ВТБ и производителот на оружје Ростек, Британија, исто така, ја забрани авиокомпанијата „Аерофлот“ од нејзиниот воздушен простор и целеше уште пет олигарси блиски до Путин.

Премиерот на Канада – Џастин Трудо вети дека ќе ја „казни Русија“, најавувајќи санкции против 58 поединци и ентитети, вклучително и членови на елитата, безбедносни службеници, банки и мрачната руска приватна безбедносна фирма – Вагнер групацијата.

Индија, која има блиски врски со Москва и е главен купувач на руско оружје, досега се воздржуваше од приклучување кон санкциите.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида ги критикуваше обидите на Путин „да го промени статус квото со сила“ и воведе мерки насочени кон извозот на полупроводници — кои моментално се соочуваат со глобален недостиг — и финансиските институции.

Тајван најави дека ќе се приклучи на санкциите бидејќи активностите на Кремљ претставуваат „најсериозна закана… за меѓународниот поредок заснован на правила“, иако не се откриени детали.

Во Австралија, премиерот Скот Морисон ја претстави „втората фаза“ на санкции насочени кон 25 поединци, четири финансиски институции и субјекти вклучени во развојот и продажбата на воена опрема.