ФИЛИПОВ: НА НОВИОТ БУГАРСКИ ПРИСТАП ТРЕБА ДА СЕ ОДГОВОРИ СО МАКЕДОНСКА ФЛЕКСИБИЛНОСТ

Костадин  Филипов, долгогодишен новинар и поранешен дописник на БНТ од Скопје за порталот „Трилинг“ анализира што значи најавениот нов пристап на Софија во преговорите со Скопје за надминување на спорот

„Концептот кој го најавува веројатно идниот премиер Кирил Петков не е нов. На него не гледам нов пристап, тука прагматичност на која македонските власти треба да покажат поголема флексибилност за двете страни да се најдат на половина пат”, објаснува Филипов. 

За него многу е важно кој ќе биде и идниот претседател на Бугарија, кој ќе има исто така големо влијание во однос на македонското прашање, оценува Костадин Филипов за порталот „Трилинг“.

1 – Партијата што ќе победи на предвремените парламентарни избори ќе го добие првиот мандат за формирање влада.

Ова е ПП – „Продолжување на промените“, формирана пред само два месеца, а предводници се дипломците на Харвард, Кирил Петков и Асен Василев. И двајцата беа министри во првата привремена (техничка) влада на претседавачот Румен Радев. Вечерта по изборите, а потоа и во серија телевизиски гостувања, Петков потврди дека тој е партиската номинација за премиер, но дека тоа не е „црвена линија“ што не може да се помине.

Се ќе зависи од преговорите што ќе ги имаат со останатите парламентарни партии. Тоа се БСП, Демократска Бугарија и Има таков народ. Петков и Василев отфрлија каква било можност за преговори со ГЕРБ и Турската партија МРФ, како и за заживување на националистот Костадин Костадинов. Утринава на Нова ТВ, Петков објави дека веќе се слушнал со Корнелија Нинова од БСП, со Христо Иванов од Демократска Бугарија и со Слави Трифонов од Има таков народ.

Итно се водат консултации за состав на нова влада. Петков рече дека ќе зборуваат за политичари, а не за личности за министри.

2 – Кирил Петков веќе вети нов „чекор“ во спорот со Северна Македонија.

А: Тоа значи работните групи од двете земји за различни прашања да се состануваат најмалку еднаш неделно.

Б: Префрлајќи го фокусот од историјата на денес и утре.

Ц: Oдлучувајќи дали ќе ја поддржи или не евалуацијата на резултатите на работните групи.

Не би рекол дека ова е нов пристап, но е попрагматичен и го враќа фокусот на содржината на Договорот за добрососедство. Запомнете – Борисов и Заев почнаа со генерален состанок на властите во Струмица и ветија дека тоа ќе биде редовна. Но, ништо не се случи.

3 – Решение е можно, според мене, само ако Скопје и „помогне“ на Софија. Имам чувство дека елитите преку Вардар немаат намера да се помрднат ни милиметар од позицијата и ја гледаат само одлуката во Софија да попуштат. Нема да функционира на овој начин. Без оглед на можностите, процесот мора да биде двостран.

Но, да ве предупредам – ​​во Скопје не треба да чекате Бугарија да биде подготвена да го укине ветото на 14. декември. Колку и да сакаме, претпоставувам дека преговорите за формирање Влада нема да бидат лесни, но сепак ќе треба да почекаме до недела за да го видиме резултатот од вториот круг за претседателските избори.

Радев е едно, а Герџиков сосема друго. Герџиков е Борисов, а тој, поранешниот премиер, е во голема мера виновен за состојбите во нашите односи.