„Украина нема да прави компромис со Русија“

Алексиј Арестович – советникот на украинскиот претседател денеска изјави дека Украина нема да направи компромис со Русија и оти нема да се откажи од територија.

„Единствена опција за помирување е капитулација на Русија, повлекување на трупите и разговор за отштета. Тоа е принципиелниот став на Владата“ рече Арестович.

Тој додаде дека некои држави сакаат повторување на договорот од Минск, со кој безуспешно се обидуваа да стават крај на војната во украинскиот регион Донбас во 2014 година, а други земји ќе се обидат да преговараат.

„Нема да има опција во која ќе им дозволиме на Русите да останат овде“ – посочи Арестович.